W weekend 1 i 2 września odbędzie się tegoroczna 21. Krajowa Wystawa Rolnicza, która towarzyszy ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze. Z końcem czerwca upłynął już nabór zgłoszeń na stoiska handlowe; stoiska wystawiennicze można zgłaszać do końca lipca.

Co roku na przełomie sierpnia i września na Krajowej Wystawie Rolniczej można zobaczyć m.in. maszyny, sprzęt rolniczy, drobny inwentarz i gotowe wyroby. Pojawia się tam ok. 400 wystawców; w ub. roku stoiska oglądało 80 tys. osób.

W centrum miasta stoiska rozstawiają na weekend związane z branżą firmy - m.in. producenci traktorów, maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, materiałów, pasz i nawozów, a także instytucje zajmujące się rozwojem i unowocześnianiem rolnictwa, państwowe agencje rolne oraz indywidualni producenci i hodowcy.

Corocznymi atrakcjami Wystawy są sekcje branżowe - targi nasienne, paszowe, pszczelarskie i przedsiębiorczości. W ub. roku po raz pierwszy jedną z imprez towarzyszących wystawie był festiwal smaków, czyli prezentacja lokalnych przysmaków wpisanych na krajową listę produktów tradycyjnych. Ważną częścią wydarzenia jest też towarzyszący wystawie kiermasz.

Jak wynika z informacji organizatora, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, 21. wystawa jak co roku odbędzie się na deptaku III Alei Najświętszej Maryi Panny (czyli na najbliższym jasnogórskiemu wzgórzu odcinku), na Placu Biegańskiego, a także na terenie pobliskiego liceum im. H. Sienkiewicza i Miejskiej Galerii Sztuki przy III Alei.

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie towarzyszy obchodom jasnogórskich dożynek od dwudziestu jeden lat. Od trzynastu lat - wraz z wystawą równolegle odbywają się też Dni Europejskiej Kultury Ludowej. W ramach taj imprezy odbywają się m.in. targi sztuki ludowej, wernisaże i wystawy ludowych artystów, a także występy krajowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych.

Najważniejszym punktem religijnych uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze jest niedzielna przedpołudniowa suma dziękczynna, podczas której błogosławione są przyniesione przez rolników wieńce żniwne. W uroczystościach na Jasnej Górze co roku uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!