PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pod ministerstwem przede wszystkim producenci trzody

Pod ministerstwem przede wszystkim producenci trzody

Pod ministerstwem rolnictwa w Warszawie rolnicy protestowali w ramach Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Rolników, organizowanej przez NSZZ RI „Solidarność”. Najliczniejszą grupę stanowili producenci trzody chlewnej, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku wystąpieniem na terenie kraju afrykańskiego pomoru świń (ASF).



Rolników, którzy przyjechali do stolicy głównie z Warmii i Mazur, Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza, przywitał senator Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność". Jak podkreślił, celem protestu jest obrona polskiej ziemi i lasów, a także wyegzekwowanie realizacji postulatów przedstawianych od dwóch lat.

- Apelujemy o referendum narodowe, które powie czy jesteśmy za tym, aby lasy państwowe były dalej państwowymi i czy jesteśmy za tym, żeby polska ziemia była we władaniu rąk polskich gospodarzy - mówił Chróścikowski.

Sentor zwrócił również uwagę na dopłaty dla rolników w nowej perspektywie finansowej, które, jak podkreślił, są mniejsze niż obiecywano. Stwierdził także, że nie ma zgody rolników na likwidację płatności paszowej, dopłat dla producentów bydła czy przenoszenie 25 proc. środków z II filaru (Rozwój Obszarów Wiejskich) do I (Dopłaty Bezpośrednie).

Podkreślił, że nowym aktualnym problemem rolników jest afrykański pomór świń. - Cena żywca spadła do 3,20 zł za kg. To katastrofa! - kontynuował. Wezwał rząd, aby do podjęcia jak najszybszych działań mających na celu ochronę polskich producentów trzody. Przede wszystkim chodzi o rekompensaty dla rolników oraz niedopuszczenie do objęcia Polski 3 letnim okresem wyłączenia z produkcji trzody, o czym poinformowało na spotkaniu COPA-COGECA z przedstawicielami DG SANCO i DG AGRI.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

  • Rolnik z kujaw 2014-02-27 22:28:28
    Tylko w jedności siła! Dzisiaj jak rolnicy nie zaczną mówić jednym głosem, to nikt ich nie wysłucha! Dlatego jeżeli nie jesteśmy obojętni na to co obecnie dzieje się w rolnictwie nie siedźmy w domu cicho za piecem i nie czekajmy aż ktoś coś dla nas zrobi tylko zjednoczeni w jednej sprawie naszej wspólnej przyszłości stańmy wszyscy murem i pokażmy że potrafimy ! Odłóżmy wszystkie sąsiedzki zatargi (przynajmniej na później) i 4marca w Bydgoszczy o 11 stańmy z sąsiadem razem!
  • Jan 2014-02-27 20:27:30
    @jarki: Kujawsko-Pomorskie Centrum Rolnicze to organizacja, która ma na celu szerzenie wiedzy na temat rolnictwa. Ostatnio było tam szkolenie z zakresu stosowania nowoczesnych środków ochrony roślin, zmian w zaprawianiu ziaren rzepaku w związku z nowymi restrykcjami wprowadzonymi przez rozporządzenie Komisji Europejskiej, o nowinkach w uprawie kukurydzy itp. zaproszeni byli przedstawiciele m.in firmy BASF, OBROL czy KWS. Organizacja została stworzona z inicjatywy rolników.
  • Pałuczanin 2014-02-27 18:57:54
    Pan 'bart.'pewnie teraz żałuje iż zwiał z wioski do miasta-to teraz sobie ulży w KOMENTARZACH
  • jarki 2014-02-27 17:38:03
    @rolnik a co to takiego jest to Kujawsko-Pomorskie Centrum Rolnicze
  • bart. 2014-02-27 15:25:37
    Mam nadzieję że Państwo zainterweniuje w taki sam sposób jak przy budowie autostrad...jak to przytoczył Baanzi....Co do jedzenia nie wypowiadam się jakimi paszami karmicie trzodę...I nie życzę sobie stwierdzeń,,głupi" Po prostu mam alergię na przywileje rolnicze.... Zacznijcie funkcjonować jak prawdziwy przedsiębiorcy, a nie prowadzone dzieci za rączkę....
  • Jan 2014-02-27 10:36:33
    samochody mimo słabej sprzedaży pozostają w mniej więcej takich samych cenach, nie spadają na łeb na szyję. @sas trzoda tanieje a szyneczka będzie drożeć, bo za coś muszą opłacić sprowadzenie chemicznych szynek z Niemiec czy Holandii, więc nie wiem czy jest tu się z czego cieszyć.
  • sas 2014-02-27 09:39:03
    bardzo dobrze mozna tani kupic se szyneczke
  • Baanzi 2014-02-26 22:57:55
    Państwo interweniowało jak zwalniali ludzi z Fiata, przy sprawie budowlańców z autostrad, którzy nie dostali pieniędzy. Na rynku żywności nie ma takiego czegoś jak wolny rynek. Są dopłaty tak samo w Polsce, w całej UE a nawet Ameryce. Każde Państwo zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe w swoim kraju. Ja wiem, że Ciebie @bart to nie obchodzi bo wolisz jeść byle gówno, byle tanio. Ale jak nastąpi kolejny spadek pogłowia świń to za jakiś zapłacisz dużo więcej za mięso, ale Ty tego nie zrozumiesz bo po prostu jesteś za głupi.
  • bart. 2014-02-26 22:24:52
    Takie jest prawo rynku, jeszcze pewnie interwencyjny skup wprowadzić..... Może w innych branżach również które są nie rentowne....( samochody , budowlanka ) Pępki świat naburmuszeni rolnicy, dosyć macie przywilejów.....
  • Dear Nation 2014-02-26 22:08:19
    A te dziki znalezione to dywersja ,POdrzutki sponsorowane przez CCCP. ASF to broń biologiczno ekonomiczna zasponsorowana Polszy za Ukrainę bo POlitycy nie widzą biedy w swoim kraju tylko pchają nosa w nie swoje sprawy .A gdzie dwóch się bije tam III korzysta .W tym przypadku będzie to Hameryka oni swoje PIGSY będą eksportować do Rosiji .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.170.149