PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Podkarpackie: Chińskie firmy wezmą udział w tragach żywności Ekogala

Podkarpackie: Chińskie firmy wezmą udział w tragach żywności Ekogala Fot. Shutterstock

Ponad 10 firm z Chin z branży rolno-spożywczej weźmie udział w grudniowych targach żywności Ekogala, które odbędą się w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie). To jeden z efektów ubiegłotygodniowej wizyty władz regionu w Chinach.O wizycie i jej efektach poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślił, że delegacja z Podkarpacia wzięła udział w V Forum Transferu Technologii i Innowacji krajów należących do ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Targi odbywały się w Nanning.

"Atuty naszego regionu prezentowaliśmy ok. 50 lokalnym przedsiębiorcom z regionu Kuangsi-Czuang, z którym mamy podpisaną umowę o współpracy" - dodał Ortyl, który spotkał się również z władzami tej prowincji.

Podczas wizyty w Chinach marszałek zaprosił także lokalnych przedsiębiorców z regionu Kuangsi do udziału w Ekogali - targów produktów i żywności wysokiej jakości. Impreza odbędzie się na początku grudnia w Jasionce k. Rzeszowa.

"Wstępnie mamy już deklarację 11 firm, które chcą przyjechać na targi. Liczymy tutaj na szeroką współpracę pomiędzy naszymi regionami" - powiedział Ortyl.

Jednym z uczestników delegacji był prezes stowarzyszenia Polska Ekologia Paweł Krajmas, który na konferencji podkreślił, że udział chińskich firm w targach żywności Ekogala jest wielką szansą dla polskich producentów. "W Chinach obecnie jest bardzo dobra koniunktura na zdrowe, ekologiczne produkty żywnościowe. Warunek jest jeden - muszą to być produkty najwyższej jakości" - dodał.

Zdaniem Krajmasa już teraz możemy eksportować do Chin jabłka, soki, warzywa i produkty mleczne. "W mojej ocenie jako region możemy stać się centrum handlu z Chinami, nie tylko produktów żywnościowych. Musimy tylko tworzyć duże organizacje producenckie i wypromować nasze marki na rynkach trzecich" - zaznaczył.

Delegacja z Podkarpacia, w której uczestniczył również m.in. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, odwiedziła także miasto Liuzhou, gdzie mieści się centrala firmy Liugong Machinery. Firma ta kupiła w 2012 r. cywilną część Huty Stalowa Wola i produkuje maszyny budowlane. Przedstawiciele Podkarpacia odwiedzili m.in. nowoczesne Centrum Badawczo Rozwojowe Liugong i linię produkcyjną koparek.

Prezydent Stalowej Woli podpisał z władzami Liuzhou list intencyjny. Jak powiedział w trakcie konferencji Nadbereżny, oba miasta zamierzają współpracować m.in. w dziedzinie edukacji. "Chcemy lepiej poznawać swoje kultury, zwyczaje, tradycje" - dodał i zadeklarował, że dzieci w Stalowej Woli będą uczyły się podstaw języka chińskiego.

Nadbereżny zaznaczył, że w budowaniu dobrych relacji między Polską a Chinami pomoże otwarcie w Stalowej Woli Centrum Badawczo-Rozwojowego Liugong i uruchomienie produkcji dwóch nowych modeli maszyn. Centrum ma być otwarte pod koniec września br.

Delegacja promowała także przyszłą trasę koncertową Podkarpackiej Filharmonii, która będzie miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!