PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Podlaskie: Blisko 90 projektów w konkursie na inwestycje wodno-ściekowe

Podlaskie: Blisko 90 projektów w konkursie na inwestycje wodno-ściekowe W poprzednim PROW na lata 2007-2013, w Podlaskiem na inwestycje wodno-ściekowe do podziału było 250 mln zł; Fot. pixabay

Dwa razy większe potrzeby, niż dostępne unijne dofinansowanie na inwestycje wodno-ściekowe, zgłosiły podlaskie samorządy w konkursie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgłoszono blisko 90 projektów, do podziału jest 12,5 mln euro.Pieniądze pochodzą z konkursu na inwestycje związane z poprawą jakości wody, finansowanego z PROW na lata 2014-2020. Samorządy - zwłaszcza te poza aglomeracjami - mogły się starać o maksimum 2 mln zł dotacji, na takie inwestycje, jak modernizacje ujęć wody, stacji uzdatniania czy przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Nabór wniosków trwał od grudnia do końca stycznia. Wpłynęło w sumie 88 wniosków, na blisko 120 mln zł.

Konkurs, jak widać, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - powiedział we wtorek na konferencji prasowej członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski. Dodał, że biorąc pod uwagę możliwości finansowe, urząd nie jest w stanie sfinansować wszystkich projektów.

Dostępne środki w tym konkursie to 12,5 mln euro, czyli blisko 55,7 mln zł według kursu na dzień rozpoczęcia naboru. Pozwoliłoby to sfinansować 33 projekty. Urząd Marszałkowski w Białymstoku liczy, że uda się ich zrealizować jednak więcej.

Elżbieta Filipowicz, dyrektorka departamentu rozwoju obszarów wiejskich w tym urzędzie powiedziała, że przeprowadzono wstępną weryfikację i ocenę punktową. Do dalszej oceny zakwalifikowano 53 projekty podlaskich gmin. Lista dofinansowanych projektów powinna być znana w ciągu trzech miesięcy.

Filipowicz mówiła, że w regionie jest duże zapotrzebowanie na takie inwestycje. Priorytetowo w tym konkursie traktowano projekty, które zakładały modernizacje ujęć wody czy stacji jej uzdatniania. Wyjaśnia, że takie stacje i ujęcia w Podlaskiem są stare i niedostosowane do dzisiejszego, znacznie większego niż wiele lat temu, zapotrzebowania na wodę na wsi.

Krajewski powiedział, że urząd zabiega o to, by przesunąć środki na inne cele z PROW, właśnie na inwestycje wodno-ściekowe, by móc zrealizować jak najwięcej projektów. Dodał, że kolejny konkurs zostanie ogłoszony, jeśli np. znajdą się oszczędności poprzetargowe.

W poprzednim PROW na lata 2007-2013, w Podlaskiem na inwestycje wodno-ściekowe do podziału było 250 mln zł. Dzięki temu powstało ponad 1,5 tys. km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, ponad 4,5 tys. kanalizacji zagrodowych i 10 oczyszczalni ścieków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!