PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Podliczyli bobry w Wielkopolsce

Ponad cztery tysiące bobrów mieszka na terenie Wielkopolski - wynika z danych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Poznański oddział GDOŚ zakończył liczenie tych zwierząt w regionie.Na jej terenie Wielkopolski znajduje się ok. 4100 bobrów. - To liczba szacunkowa, leśniczy przyjęli, że na bobrzą rodzinę przypada ok. 4 osobników - powiedział specjalista ds. gospodarski łowieckiej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Jarosław Kasprzyk.

Zdaniem Kasprzyka bobry spełniają w środowisku pozytywną rolę, ale też powodują szkody. - Nawadniają okolice, w których mieszkają, powodują retencję, dzięki której powstają poidła dla zwierzyny. Powodują jednak też i szkody, wynikające z zalewania gruntów rolnych, wycinają drzewa, głównie liściaste, z których budują tamy. Z miejsc, gdzie bobry powodują największe szkody, trzeba je przesiedlać - powiedział.

Rosnąca populacja bobrów spowodowała, że ten gatunek, który ponad 30 lat temu był zagrożony wyginięciem, dzisiaj jest objęty tylko częściową ochroną. Dozwolone jest np. łapanie i przewożenie tych zwierząt na inne tereny.

Akcję liczenia bobrów europejskich na terenie całego kraju nadzoruje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • AST 2013-06-11 16:00:17
    A MOŻE KASPRZYKA ZBADAĆ BO OPOWIADA GŁUPOTY? BOBRY POWINNY BYĆ W ZNACZNEJ ILOŚCI ODSTRZELONE.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!