Wtorek 1.06.2010
Prognoza pogody: W dzień na południu kraju zachmurzenie całkowite lub duże, okresami opady deszczu, na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu umiarkowane, miejscami silne. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i okresami opady deszczu, a na wschodzie miejscami burze. Temperatura maksymalna od 14°C na zachodzie do 18°C w centrum oraz 20°C na wschodzie. Wiatr z kierunków północnych, umiarkowany, na wybrzeżu dość silny w porywach do 60km/h. W rejonach burz wiatr silny i porywisty, w porywach do 65km/h. Prognozowana wysokość opadów: na zachodzie 0-5mm, na wschodzie 5-20mm, na Podkarpaciu do 25mm.
W nocy zachmurzenie całkowite lub duże i opady deszczu, które na południu kraju będą umiarkowane, miejscami silne. Na północnym wschodzie początkowo możliwe zanikające burze. Temperatura minimalna od 8°C na zachodzie do 13°C w centrum i na południowym wschodzie oraz do 15°C na północnym wschodzie. Wiatr na południowym wschodzie południowy, słaby. Na pozostałym obszarze z kierunków północnych słaby lub umiarkowany, a na wybrzeżu do dość silnego w porywach do 65km/h. Prognozowana wielkość opadów: na Pogórzu Karpackim i w górach 30-40mm, w pasie od Podkarpacia po Opolszczyznę 15-20mm, na Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej Dolnym Śląsku 5-10mm, na pozostałym obszarze 0-5mm.

Środa 02.06.2010
Prognoza pogody: W dzień zachmurzenie całkowite, miejscami, zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju przejaśnienia. Okresami opady deszczu, na południu i zachodzie umiarkowane i silne. Temperatura maksymalna od 10°C na Dolnym Śląsku do 18°C w centrum i na południowym wschodzie oraz do 21°C na północnym wschodzie kraju. Wiatr na wschodzie kraju słaby, zmienny z przewagą południowo-wschodniego. Na pozostałym obszarze wiatr północno-zachodni i północny, umiarkowany, porywisty w porywach do 50km/h, na wybrzeżu do dość silnego, w porywach do 60km/h. Prognozowana wielkość opadów: na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku 10-20mm, lokalnie do 40mm, W pasie od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę, po zachodnią Małopolskę 5-15mm, lokalnie 20mm, na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce 5-10mm, na pozostałym obszarze 0-5mm.

Czwartek 03.06.2010
Prognoza pogody: Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Miejscami, głównie na północy i zachodzie, burze. Temperatura minimalna od 10 do 15°C. Temperatura maksymalna od 15, 17°C na Wybrzeżu do 20°C w centrum i 24°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, porywisty, w porywach do 70km/h, północno-zachodni.

Piątek 04.06.2010
Prognoza pogody: Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu możliwe burze. Temperatura minimalna od 9 do 14°C. Temperatura maksymalna od 16, 17°C na Wybrzeżu do 19°C w centrum i 23°C na Suwalszczyźnie. Wiatr umiarkowany i dość silny, na Wybrzeżu i w czasie burz porywisty, w porywach do 70km/h, północno-zachodni.

Sobota 05.06.2010
Prognoza pogody: Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, głównie we wschodniej połowie kraju. Temperatura minimalna od 6 do 11°C. Temperatura maksymalna od 16 do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko na Wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni.

Ocena aktualnej sytuacji hydrologicznej i zagrożenia powodziowego (wg stanu na godz. 12:00 dniu 31.05.2010)

Dorzecze Wisły
Stan wody (31.05.2010) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni notowano na górskich dopływach Wisły (na Sole, Rabie, Dunajcu, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku) oraz na Tyśmienicy, Supraśli, Orzycu, Liwcu, Wkrze, Drwęcy, Brdzie, Nogacie i lokalnie na Małej Wiśle, Kamiennej i Pisie. Stan niski zanotowano na Nurcu i lokalnie w górnych biegach Skawy i Wisłoki.
Na Wiśle utrzymują się wysokiej stany wody a przekroczenia stanów alarmowych tylko w jej dolnym biegu (od Wyszogrodu do ujścia do morza).

Dorzecze Odry
Stan wody (31.05.2010) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni notowano na Nysie Łużyckiej, Gwdzie i Inie oraz lokalnie w ujściowym odcinku Odry, na Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Widawie, Strzegomce, Kwisie, Bobrze i Noteci. Stan niski utrzymuje się lokalnie na Strzegomce, Kaczawie, Bobrze, Kwisie i Noteci.
Na Odrze stany wody układają się w strefie wody wysokiej, na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Gryfina powyżej stanów alarmowych.
Stany alarmowe na Warcie przekroczone są na całej długości z wyjątkiem odcinka do zbiornika Jeziorsko, gdzie notuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Rzeki Przymorza
Stan wody (31.05.2010) układa się głównie w strefie wody średniej. Stan niski notowano na Słupi.

Przekroczenie stanu alarmowego i ostrzegawczego zanotowano:
1. W dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony jest na 16 stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Tczewie na Wiśle o 95 cm.
Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 25 stacjach wodowskazowych.

2. W dorzeczu Odry stan alarmowy przekroczony jest na 42 stacjach wodowskazowych, maksymalnie na Odrze w Bielinku o 237 cm.
Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 18 stacjach wodowskazowych.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA NA NAJBLIŻSZE DWA DNI (31.05-01.06.2010)