Po nabożeństwie żałobnym, które odprawił prowincjał zakonu filipinów - Zbigniew Starczewski w towarzystwie 30 księży diecezjalnych i 20 księży zakonnych oraz proboszcza parafii Kamianna - Grzegorza Sowy, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej przenieśli trumnę z ciałem zmarłego na miejscowy cmentarz.

W kondukcie żałobnym szły poczty sztandarowe ponad 100 kół i związków regionalnych pszczelarzy z całego kraju oraz 33 poczty sztandarowe związków i drużyn OSP z woj. małopolskiego. Trumnę złożono do grobu przy dźwięku syren wozów strażackich.

Ks. Henryk Ostach zmarł 1 maja w wieku 86 lat, po długiej, wyczerpującej chorobie.

Był on przez ponad 40 lat proboszczem parafii Kamianna. Przez 12 lat kierował Polskim Związkiem Pszczelarskim. W 1987 r. zorganizował w Warszawie Światowy Kongres Pszczelarski Apimondia. Doprowadził do bliskiej współpracy pszczelarskich związków w Europie i powołania Federacji Apislavia.

Z jego inicjatywy w Kamiannej na Sądecczyźnie powstały Dom Pszczelarza, Muzeum Pszczelarskie, dom parafialny oraz remiza strażacka. Miejscowość ta stała się - dzięki ks. Ostachowi - jednym z najważniejszych ośrodków pszczelarstwa w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!