Według niego, bociany czarne przylatują do Polski wcześniej od białych, ponieważ lepiej szybują. - Są dynamicznymi lotnikami, wykorzystują w dużym stopniu swoją aktywność - tłumaczył w czwartek Dolata.

Bocian czarny jest pod ścisłą ochroną. W sezonie lęgowym nie wolno prowadzić w lasach jakichkolwiek prac w odległości 500 m od gniazda, a w zasięgu 100 m nie wolno wycinać drzew. Od dziesięciu lat członkowie OTOP prowadzą z leśnikami projekt ochrony tego gatunku. - Gniazda są kontrolowane, a ptakom zakładane są obrączki - wyjaśnił Dolata. Według niego w Polsce jest około 1200 par bociana czarnego.

W Przygodzicach znajduje się słynne na całym świecie gniazdo bocianów białych, których życie miłośnicy przyrody mogą obserwować przez internet. Od sześciu lat, dzięki mikroskopijnej kamerze, kilka milionów internautów i ornitologów obserwuje przygodzickie boćki na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują od nich imiona. Jak poinformował Dolata, wśród oglądających są internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Aruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamu, Australii, Papui Nowej Gwinei, Fidżi, Wybrzeża Kości Słoniowej.

Obserwowanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od sześciu lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów, na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".

Kamera jest zamontowana na bardzo cienkim wysięgniku. - Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok - zapewnił Dolata.

Podobał się artykuł? Podziel się!