Pokaz poprzedza aukcję polskich arabów Pride of Poland, która odbędzie się w janowskiej stadninie w niedzielę już po raz 39. "Do Janowa Podlaskiego przyjechało wielu miłośników koni z całego świata, m.in. z USA, Australii, Brazylii, Bliskiego Wschodu i krajów europejskich" - powiedziała rzeczniczka pokazu Katarzyna Pruchniewicz.

W pokazie uczestniczyły konie wyhodowane w państwowych stadninach Agencji Nieruchomości Rolnych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz przez hodowców prywatnych. Międzynarodowe jury ogląda zwierzęta w ruchu - w stępie i kłusie, oraz nieruchome, i przyznaje im punkty za budowę. Konie są oceniane w kilku klasach wiekowych, oddzielnie klacze i oddzielnie ogiery.

Na niedzielną główną aukcję przeznaczonych zostało 37 rasowych klaczy. Faworytką aukcji jest ubiegłoroczna czempionka świata z salonu w Paryżu, 13-letnia kasztanowata Kwestura, wyhodowana w Michałowie. Hodowcy spodziewają się uzyskać za nią wysoką cenę. W ubiegłym roku najwyżej wylicytowana została klacz Pieta, którą za 300 tys. euro kupiła Shirley Watts, żona perkusisty Rolling Stonesów.

Dodatkowo 34 konie - 22 klacze i 12 ogierów - możba było kupić w niedzielę na tzw. silent sale, czyli cichej aukcji. Nabywcy mogą oglądać te konie w stajniach i oferować ceny na piśmie. Najwyższe kwoty ogłaszane są na specjalnej tablicy. Cicha sprzedaż rozstrzygnięta zostanie w niedzielę po zakończeniu głównej aukcji.

Za 1 milion 125 tys. euro sprzedana została klacz Kwestura. To najwyższa cena jaka kiedykolwiek osiągnięta została za konia na aukcji w Janowie Podlaskim.

13-letnia kasztanka Kwestura, wyhodowana w stadninie w Michałowie, zdobyła wiele prestiżowych laurów na pokazach w kraju i za granicą. Jest m.in. ubiegłoroczną czempionką świata z salonu w Paryżu. Kupił ją nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ogółem na niedzielnej aukcji Pride of Poland sprzedano 26 koni za łączną kwotę 2 miliony 994 tys. euro. Wysokie ceny osiągnęły także wyhodowane w Janowie klacze: Amra - 340 tys. euro oraz Andromeda - 270 tys. euro; obie sprzedane zostały do Wielkiej Brytanii. 240 tys. euro zapłacił kupiec z Arabii Saudyjskiej za Elissarę z Michałowa.