Tegoroczna 26. już edycja Polagry zajmie niemal cały teren wystawienniczy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Składa się na nią sześć wydarzeń: targi POLAGRA-FOOD obejmujące wyroby spożywcze, GASTRO TRENDY dotyczące gastronomii, POLAGRA-TECH maszyn i technologii spożywczych, PAKFOOD opakowań dla przemysłu spożywczego, SMAKI REGIONÓW promujące produkty regionalne oraz XXV Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Targi honorowym patronatem objął minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki. Na zaproszenie ministra Sawickiego do Poznania przyjechali dziś również przedstawiciele europejskich resortów rolnictwa.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia podkreślił, że w obszarze polskiego rolnictwa dzieje się dobrze, a na targach Polagra realizowana jest jedna, główna myśl - pokazać i wypromować naszą dobrą żywność i ułatwić kontakty szeroko pojętej branży rolno-spożywczej.

- Rolnictwo to ważny sektor polskiej gospodarki. Musimy podkreślać jego znaczenie dla rozwoju Polski i szans, jakie rolnictwo daje innym branżom. W tym obszarze dzieje się dobrze, mamy dodatni bilans handlowy artykułami rolno - spożywczymi - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent nawiązując do rocznicy zamachu na World Trade Center z 11 września 2001r. powiedział, że to co się wtedy stało, było zagrożeniem dla naszej wolności, w tym także wolności gospodarczej.

- Polagra w jakiejś mierze jest dowodem zwycięstwa nad tymi siłami, które wtedy chciały naszą wolność ograniczać - powiedział prezydent Komorowski.

Minister Marek Sawicki w swoim wystąpieniu podkreślał, że zależy nam na tym, by ciągle przekonywać konsumentów, że produkcja zdrowej i smacznej żywności jest w Polsce wypełniana na 100 procent.

- Tej prezentacji i promocji, jak również przedstawieniu warunków wytwarzania i dystrybucji żywności służą obecne targi - powiedział minister podczas uroczystości otwarcia i dodał, że tegoroczne targi Polagra odbywają się roku jubileuszowym, w którym Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą swoje 90. lecie. Minister nawiązał do debaty na temat Wspólnej Polityki Rolnej.

- Przed nami wyzwania przyszłości, takie jak bezpieczeństwo żywnościowe - ilościowe i jakościowe oraz nowa wspólna europejska polityka rolna. Po siedmiu latach obecności w UE nasze rolnictwo dobrze wykorzystuje europejskie środki i pokazało, że potrafi się zmienić. Będziemy je dalej rozwijali, szanując tradycyjnie środowisko - powiedział minister.

Unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacjan Ciolos powiedział, że jest pełen podziwu dla zmian jakie obserwuje w polskim rolnictwie. Chwalił dobre wykorzystanie szans, jakie daje Wspólna Polityka Rolna. Zaznaczył też, że niedługo zaprezentowane będą nowe założenia tej polityki, które dadzą kolejne szanse na rozwój.

- Polskie rolnictwo, polska aktywność w negocjacjach są inspirujące i potrzebne Unii Europejskiej - podkreślił komisarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!