Jak poinformował w piątek Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, wobec zatrzymanych zastosowano poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 300 tys. zł, dozory policyjne, a także zakazy opuszczania kraju. Śledczy na poczet przyszłych kar zabezpieczyli ponad 900 tys. zł oraz pojazdy o wartości blisko 150 tys. zł.

Podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 5 lat więzienia.

Członkowie grupy przestępczej nielegalnie kupowali na terenie woj. lubelskiego liście tytoniowe, w nielegalnej fabryce w woj. świętokrzyskim przerabiali je na gotową do palenia krajankę tytoniową, a następnie rozprowadzali towar na terenie Mazowsza.

W akcji rozbicia grupy wzięło udział 70 policjantów, którym towarzyszyli funkcjonariusze Służby Celnej. Przeszukano kilkadziesiąt posesji w trzech województwach. Zatrzymano w sumie 15 osób, m.in. trzy osoby w trakcie dostawy liści tytoniu oraz produkcji krajanki tytoniowej w nielegalnej fabryce na terenie pow. starachowickiego (Świętokrzyskie).

Zabezpieczono dwie tony krajanki tytoniowej, ponad 5 ton suszu tytoniowego, a także ponad 1600 paczek papierosów z przemytu i spirytus bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Z szacunków śledczych wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT i akcyzy sięgają kwoty nie mniejszej niż 16 mln zł.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!