PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Polska pierwszą ofiarą sankcji unijnych wobec Federacji Rosyjskiej

Polska pierwszą ofiarą sankcji unijnych wobec Federacji Rosyjskiej

Autor: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwozju Wsi

Dodano: 30-07-2014 13:52

Pierwszą ofiarą ograniczeń finansowo–gospodarczych Unii Europejskiej wobec Rosji stali się polscy producenci owoców i warzyw - informuje minister Marek Sawicki.



Jak informuje MRiRW, naruszenia wymogów fitosanitarnych, które podaje w związku z wprowadzeniem tymczasowego embarga na polskie produkty roślinne strona rosyjska, nie miały miejsca. Nieliczne przypadki zastrzeżeń były szczegółowo badane i wyjaśniane.

Rosja, w sposób ogólny informowała głównie o uchybieniach w zakresie dokumentacji, ale nie zwracała Polsce zakwestionowanych dokumentów, dlatego minister Marek Sawicki jest przekonany, że embargo ma charakter represji politycznych na skutek ograniczeń wprowadzanych przez Unię Europejską wobec Rosji.

Problem może być rozwiązany na szczeblu Unii Europejskiej, a nie przez polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kierunki eksportu polskiej żywności uległy przez ostatnie kilka lat mocnej dywersyfikacji. Dziś rynek rosyjski to niespełna 7 proc. wartości polskiego eksportu rolno-spożywczego. Nasze działania promocyjne będą zintensyfikowane na rynkach azjatyckich, arabskich, a także amerykańskich.

Polska żywność ze swoją dobrą jakością jest obecna już na wielu tych rynkach i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Minister Sawicki jest przekonany, że po wzmocnieniu działań promocyjnych straty związane z zamknięciem rynku rosyjskiego zostaną zniwelowane.

Działania Rosji w zakresie embarga na polskie produkty roślinne, po wprowadzeniu ograniczeń ekonomiczno-gospodarczych przez UE, wpłyną na pogorszenie sytuacji rosyjskich konsumentów, którzy od lat kupowali dobrą polska żywność, po dostępnych dla nich cenach.

Związek Sadowników RP i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpią do Komisji Europejskiej o rekompensaty finansowe za wycofane z rynku rosyjskiego polskie owoce i warzywa, w tym jabłka.

Minister nie dopuści do tego, aby jedynymi ofiarami ograniczeń ekonomiczno-gospodarczych Unii Europejskiej, wobec Rosji byli polscy rolnicy i sadownicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

  • ikcomas 2014-07-31 14:09:50
    Amerykanie bardziej bliżsi Polakom? Od kiedy? Może jak dołączyli pod koniec II wojny światowej gdy byli zagrożeni a wcześniej nic ich nie interesowała jakaś tam wojenka w Europie. A może jak wcielili nas do NATO żeby pozyskać kolejne mięso armatnie aby napadać na kraje z ropą? A może od wtedy gdy Obama wspomniał o "polskich obozach śmierci"? A oni w ogóle wiedzą gdzie leży Polska? Poza tym owszem ruskim zależy na tym żeby nie wydobywać gazu w Polsce ale Stanom Zjednoczonym również zależy na tym żeby nie wydobywać u siebie. Z dwóch powodów: nie chcą u siebie zdegradować środowiska, lepiej u jakichś tam polaczków, którzy łykną wszystko. Drugi powód to chcą wykluczyć Rosję z eksportu gazu bo wiadomo sporą kasę z tego mają. Jednak wydobywanie w USA i transport przez ocean jest nieuzasadniony ekonomicznie ani logicznie bo sami przecież potrzebują dużo gazu. Myślisz, że gaz wydobywany w Polsce będzie nasz? Jak tak to naprawdę jesteś bardzo naiwny i dalsza dyskusja nie ma sensu.
  • rolnick 2014-07-31 13:22:31
    to nie moje słowa że jesteś ruskim agentem a twoje,to pisał szef NATO a nie ja to po pierwsze ,a po drugie tylko sowietom zależy aby nie wydobywać gazu łupkowego-poniał czy dalej nie a po trzecie założą jeszcze nie jeden blog i nie jedno "ekologiczne" stowarzyszenie i popłyna pieniadze na ich konta,mozna z tego swietnie żyć,sadzisz że w Polsce nie działają wschodni agenci?buhahaha-baw się dobrze naiwniaku
    i na koniec Amerykanie są bliżsi Polakom niż sowieci z racji np Katynia i zabijania ludzi przez NKWD po wojnie
  • ikcomas 2014-07-31 12:48:24
    @rolnick no to drążymy dalej. Dlaczego amerykanom tak zależy na wydobyciu w Polsce skoro mają tak dużo u siebie? Dlaczego licencję na wydobycie w Polsce ma USA? Kim są amerykanie? Obudź się!

    http://freeisoft.pl/2010/04/polska-oddala-amerykanom-licencji-na-wydobycie-gazu-lupkowego/

    http://naszeblogi.pl/41952-skandal-z-gazem-lupkowym-klamstwa-korporacji-chevron

    Z Twoich linków wynika jedynie, że jest wydobywany gaz łupkowy. Tyle to wiem, tak samo jak uprawiane są rośliny GMO. Kiedyś popierałem jedno i drugie ale po zagłębieniu się w temacie zmieniłem zdanie bo wszystko co jest ładnie "opakowane" w środku może okazać się bublem. Cytat z Twojego pierwszego linku: "Według nowych regulacji, odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego na głębokości powyżej 300 metrów zwolnione będą z obowiązku uzyskania zgody właścicieli. W zamian za to inwestorzy będą mogli (dobrowolnie) wypłacić właścicielom gruntów 20 tys. funtów odszkodowania." - dziękuję bardzo, jakby mieli do mnie przyjechać zniszczyć plony bo przecież sprzęt i ludzie nie będą fruwać nad moim polem, i nie miałbym nic do powiedzenia, i od dobrej woli firmy zależy odszkodowanie to naprawdę super. Bezwzględnie i po trupach tak jak Hitler albo nawet bardziej.
    Piszesz, że ja ruski agent a Ty lepszy? Liżesz d... amerykanom po same jaja.
  • rolnick 2014-07-31 11:51:45
    do ikcomas

    myślenie jednak boli,przez kogo są finansowane te organizacje wydajace takie analizy?buhahahaha,jak myslisz,myslenie cie boli?

    a może to:
    http://www.lupkipolskie.pl/aktualnosci/newsy-ze-swiata/lipiec-2014/wielka-brytania-rusza-runda-licencyjna-na-koncesje-lupkowe

    http://www.lupkipolskie.pl/aktualnosci/newsy-ze-swiata/lipiec-2014/chinczycy-oficjalnie-
    rozpoczynaja-komercyjne-wydobycie-gazu-lupkowego

    http://www.lupkipolskie.pl/aktualnosci/newsy-ze-swiata/lipiec-2014/szkocja-czeka-na-lupkowy-boom

    http://www.lupkipolskie.pl/aktualnosci/newsy-ze-swiata/lipiec-2014/w-2030-roku-trzecia-czesc-gazu-w-wielkiej-brytanii-z-lupkow

    Bedziemy sie licytować?

    Rosyjscy agenci angażują się w tajną współpracę z organizacjami ochrony środowiska na Zachodzie, by przez akcję dezinformacyjną podkopać plany rozwoju alternatywnych źródeł energii – powiedział w czwartek w Londynie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140620/KRAJSWIAT/140629999
  • ikcomas 2014-07-31 11:24:16
    @rolnick naprawdę google boli? proszę:
    http://gazlupkowy.info.pl/tag/gaz-lupkowy-anglia/