Wysoką karę nałożyła Komisja Europejska za brak w pełni skomputeryzowanego systemu LPIS GIS.

System LPIS GIS to nic innego jak przeniesienie gospodarstw rolnych na ortofotomapy. Pozawala on na dokładne sprawdzenie powierzchni gospodarstwa oraz gruntów.

System ten jest potrzebny do realizacji płatności w ramach PROW – dopłat rolno środowiskowych, zalesiania gruntów, ONW oraz dopłat do gruntów rolnych.

W 2005 roku ponad 80 proc. gospodarstw rolnych w Polsce nie było objętych systemem LPIS GIS. W 2006 roku ponad 30 proc. gospodarstw nie było uwzględnionych w systemie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizując dopłaty opierała się na „papierowej” ewidencji gospodarstw rolnych.

W latach 2005 – 2006 dyrektorem Departamentu Ewidencji Gospodarstw Rolnych była Jolanta Orlińska, obecnie szefowa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

W lipcu br. Orlińska chwaliła się w miesięczniku Geodeta, że system LPIS GIS w ARiMR był przez nią tworzony od zera.

Odnosząc się do nowych zadań jako Głównego Geodety Kraju, Orlińska mówiła, że „przestawienie instytucji na nowe tory zajmuje więcej czasu niż zbudowanie czegoś od początku”.

„Wzorców nie było, ale grupa kreatywnych i zdyscyplinowanych ludzi jest w stanie sobie wyobrazić jak taka instytucja powinna funkcjonować – mówiła Orlińska.

Po decyzji Komisji Europejskiej o karze, Polsce i ministrowi rolnictwa pozostaje odwołanie się od kary przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!