Opatentowane zostały dwa wynalazki, których współautorem jest dr hab. inż. Maciej Kuboń, pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Wynalazki zostały nagrodzone złotym i srebrnym medalem na wystawie Brussels Innova 2013 w Brukseli oraz złotym medalem i Specjalnym Certyfikatem przyznanym przez delegację z Turcji, İstanbul Aydın Üniversitesi.

Jeden z wynalazków to sposób pakowania wyrobów mięsnych o podwyższonej wartości odżywczej, obniżonej zawartości tłuszczu, obniżonej kaloryczności, obniżonej zawartości soli i bez polifosforanów, jak również o kontrolowanej alergenności.

Innowacyjny sposób oznacza w praktyce, że prozdrowotne mięsa wieprzowe kulinarne o wyższej wartości odżywczej zapakowane są w opakowania z warstwą barierową w odniesieniu do tlenu, dwutlenku węgla oraz azotu, która wykonana została ze specjalnie zoptymalizowanego co do grubości kopolimeru EVOH, chroniącą wyroby przed zepsuciem.

Zarówno dla warstwy zewnętrznej, jak i wewnętrznej zastosowany został polipropylen stanowiący barierę dla pary wodnej. Została dobrana specyficzna atmosfera, w której prowadzi się proces pakowania.

Dzięki takiemu zestawieniu atmosfery pakowania oraz opakowania PP/EYOI 1/PF o określonej grubości warstwy EVOH zapobiega się rozwojowi szkodliwej mikroflory oraz gwarantuje, że barwa oraz aromat wyrobów o podwyższonej wartości odżywczej pozostają przez długi okres niezmienne, zachowujący tym samym swoją świeżość, pomimo obniżonej zawartości tłuszczu, soli i braku polifosforanów.

Należy podkreślić, że dzięki doborowi właściwej atmosfery pakowania można stosować folię wielowarstwową o stosunkowo niewielkiej grubości.

Drugi patent i wyróżnienia otrzymał sposób wytwarzania wieprzowych wyrobów mięsnych o kontrolowanej alergenności. Cel udało się osiągnąć, z zachowaniem jego charakterystyki użytkowej i smakowej dla wyrobów mięsnych.

Cel ten został osiągnięty dzięki innowacyjnemu doborowi rodzaju mięsa, dodatków oraz technologii wytwarzania. Dzięki temu otrzymuje się wyroby mięsne o obniżonej alergenności oraz o podwyższonej zawartości selenu i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

W produkcji wyrobów o kontrolowanej alergenności nie stosuje się dodatku mięsa wołowego, ani substancji dodatkowych kształtujących strukturę np. białek, izolatów i koncentratów sojowych. Pochodne soi zostały zastąpione ekstraktem z czerwonych alg morskich i białkami plazmy krwi wieprzowej. Z kolei przyprawy zawierające związki alergenne, takie jak ekstrakty smakowe skorupiaków, ryb i mięczaków oraz orzeszków ziemnych, hydrolizatu białek soi, gorczycy, selera i sezamu zostały zastąpione przyprawami posiadającymi te same lub bardzo zbliżone cechy smakowo zapachowe, ale nie posiadającymi związków alergennych w swoim składzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!