Poinformowała o tym rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie Grażyna Folaron. O przyznaniu takich środków zdecydowali radni Sejmiku Województwa Śląskiego.

20 lipca przez kilka podczęstochowskich gmin przeszła trąba powietrzna, największe szkody wyrządzając w położonych w gminie Kłomnice wsiach Adamów, Huby i Skrzydlów. Wichura łamała i wyrywała drzewa, zrywała dachy, przewracała ściany, a także unosiła w powietrze samochody i ciężki sprzęt. Mieszkańcy chronili się w piwnicach.

W ośmiu gminach powiatu częstochowskiego uszkodzonych zostało 813 budynków mieszkalnych i 1371 gospodarczych. Straty oszacowano na prawie 26,5 mln zł, z czego ponad 10,6 mln zł to straty w substancji mieszkalnej. Kataklizm poczynił też wielkie szkody w infrastrukturze oraz uprawach.

O uruchomienie środków na likwidację szkód powstałych w wyniku kataklizmu i późniejszej akcji ratowniczej zarząd powiatu częstochowskiego wystąpił do marszałka Janusza Moszyńskiego 30 lipca.

Na ostatniej sesji radni wojewódzcy zgodzili się przeznaczyć powiatowi częstochowskiemu na odbudowę infrastruktury drogowej 1,67 mln zł. Jak poinformował członek zarządu powiatu Jan Miarzyński, pół miliona zł trafi na modernizację drogi i budowę chodnika w miejscowości Konin. Kolejny milion zostanie przekazany na remont drogi i budowę chodnika w Skrzydlowie, a za kwotę 167 tys. zł zostanie wyremontowany drewniany most nad Wartą w Skrzydlowie.

Jak wyjaśniła Grażyna Folaron, większość tych zniszczeń powstała w czasie prowadzenia akcji ratowniczej, kiedy drogami powiatu jeździł ciężki sprzęt usuwający skutki kataklizmu i ciężarówki z materiałami budowlanymi.

Krótko po tragedii rząd na rzecz gmin poszkodowanych przez trąbę powietrzną przeznaczył 15 mln zł. Z tych środków finansowana jest odbudowa budynków mieszkalnych. Mieszkańcy otrzymują też pomoc z innych źródeł.

Największą bolączka nie jest brak pieniędzy, ale fachowców do odbudowy domów i budynków gospodarczych. Przed kilkoma dniami wojewoda śląski i starosta częstochowski zaapelowali do budowlańców, by zgłaszali się do prowadzenia prac na terenie dotkniętym skutkami trąby powietrznej.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!