Na targach Polagra minister Wojciech Mojzesowicz spotkał się z delegacją Ministerstwa Rolnictwa Republiki Armenii. W trakcie spotkania poinformował o gotowości polskiego ministerstwa rolnictwa do nawiązania bliższej współpracy z Armenią. Szef armeńskiej delegacji minister rolnictwa Davit Lokyan potwierdził chęć nawiązania bliższej współpracy z Polską, zwłaszcza w dziedzinie weterynarii. Jak zaznaczył już obecnie pracują w Armenii polscy specjaliści z tej dziedziny.

Przedstawiając stan rolnictwa Republiki Armenii poinformował również, że największym problemem jest występujący teraz w tym kraju afrykański pomór świń, który najprawdopodobniej przedostał się z Gruzji. W związku z tą chorobą, pod koniec roku, może wystąpić w Armenii duży deficyt mięsa wieprzowego.

Minister Wojciech Mojzesowicz zapewnił o możliwości dostaw wieprzowiny z Polski. Zaproponował również pomoc naszego kraju w hodowli przy odtwarzania stada podstawowego świń.

Jednak za pierwszoplanowe zadania uznano unifikację świadectw weterynaryjnych, zacieśnienie współpracy laboratoriów weterynaryjnych, jak również udział Polski w szkoleniu armeńskiej kadry weterynaryjnej. Ministrowie obu krajów ustalili, że po sprecyzowaniu oczekiwań Armenii w dziedzinie weterynarii, do tego kraju przyjadą polscy lekarze weterynarii z wizytą szkoleniowo-studyjną.

Źródło: MRiRW

Podobał się artykuł? Podziel się!