Wystawy rolnicze i towarzyszące im ekspozycje zwierząt hodowlanych mają w Polsce niemal 200-letnią tradycję. Największa Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyła się w 1929 roku w Poznaniu podczas Powszechnej Wystawy Krajowej i uznana została również za największą w Europie – organizatorzy zgromadzili wtedy aż 2 656 zwierząt.

XXII Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, której organizatorami są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Zootechniki, Związki Hodowców Zwierząt oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie to jedyne w kraju tego typu wydarzenie dające wszystkim zainteresowanym możliwość prezentacji i zdobycia fachowej wiedzy z zakresu m.in. hodowli i pielęgnacji zwierząt. Zwierzęta prezentowane na wystawie zostaną poddane wnikliwej ocenie, a najbardziej wartościowe okazy otrzymają tytuły Czempiona, Wiceczempiona oraz inne nagrody przewidziane w regulaminie konkursu.

Uzupełnieniem będą ekspozycje narodowe hodowców z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Belgii. Zorganizowane zostaną też stoiska firm polsko-zagranicznych zajmujących się hodowlą i obrotem zwierząt hodowlanych na terenie kraju.

Tradycyjnie już odbędą się konkursy, w których poznamy: krowę z najpiękniejszym wymieniem, Miss i Mistera Piggi, dowiemy się także „ile waży ta świnia”.

Ciekawostką XXII KWZH będzie prezentacja danieli. Noteckie Rancho Ekologiczne – Hodowla Danieli pokaże, na placu naprzeciwko pawilonu 12, pięć sztuk tych zwierząt w wieku od 2-6 lat. Jest to najnowocześniejsza i jedna z największych hodowli danieli w Europie. Organizatorami tej ekspozycji są Katarzyna i Mariusz Tworek – właściciele Rancza.

Najlepsi sędziowie w Poznaniu

Dzień przed rozpoczęciem XXII Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu odbędą się Europejskie warsztaty poświęcone harmonizacji sędziowania na wystawach bydła mlecznego zorganizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W zajęciach praktycznych i teoretycznych warsztatów udział weźmie blisko 60 najlepszych sędziów z wszystkich Europejskich krajów zrzeszonych w EHRC. Zwierzęta do ćwiczeń w sędziowaniu na ringu udostępnią najlepsi polscy hodowcy. Gościnnie w spotkaniu weźmie udział Brian Kelroy z US Holstein, zaproszony przez PFHBiPM jako oficjalny sędzia bydła mlecznego na XXII KWZH.

Zajęcia warsztatowe będą dostępne tylko i wyłącznie dla zaproszonych sędziów.

Wystawie towarzyszyły będą specjalistyczne konferencje i seminaria poświęcone m.in. weterynarii, bydłu mięsnemu, pszczołom i koniom.

Szczegółowy program wystawy dostępny jest tutaj

Program ringów dostępny jest tutaj

Więcej: KWZH

Podobał się artykuł? Podziel się!