Agencja Rynku Rolnego przyjmowała wnioski od 15 stycznia do 25 czerwca 2013 r. Rolnicy mogli wnioskować w nich o dopłatę do zakupu wysokiej jakości ziarna do siewu lub sadzenia, który zostanie wykorzystany do produkcji rolnej.

W sumie złożono ok. 62,1 tys. wniosków, czyli o 5 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Powodem były trudne warunki agrotechniczne w okresie wiosennym, które uniemożliwiły terminowy wysiew roślin jarych - tłumaczy rzeczniczka ARR Iwona Ciechan. Dodała, że opóźniona wiosna spowodowała, iż połowa wniosków (ponad 31 tys.) wpłynęła do oddziałów terenowych ARR dopiero w czerwcu.

Dopłaty do materiału siewnego są jednym z podstawowych czynników gwarantujących zwiększenie plonów oraz poprawę ich jakości poprzez wykorzystanie kwalifikowanego ziarna. Mają one charakter pomocy de minimis. Jest to wsparcie, jakiego może udzielić rolnikowi państwo bez zgody Komisji Europejskiej. Pomoc taka może wynieść maksymalnie 7,5 tys. euro w ciągu trzech lat na jedno gospodarstwo. Polega ona m.in. na dopłatach do kwalifikowanych nasion, roślin energetycznych czy ulgach w podatkach.

Największe zainteresowanie uzyskaniem dopłaty od początku istnienia systemu wsparcia, czyli od 2007 r., wykazują rolnicy z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. Najmniej wniosków napływa z województw: świętokrzyskiego, lubuskiego i małopolskiego.

W stosunku do roku 2012 największy przyrost liczby złożonych wniosków zanotowano w województwach: zachodniopomorskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim. Mniej niż w ubiegłym roku odnotowano ich w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim.

Dopłaty można uzyskać do uprawy zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków. W 2013 r. wynoszą one na hektar uprawy: 100 zł - w przypadku zbóż, mieszanek zbożowych i pastewnych; 160 zł - w przypadku roślin strączkowych; 500 zł - w przypadku ziemniaków.

ARR przypomniana, że 31 grudnia 2013 r. wygasają przepisy rozporządzenia KE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze produkcji rolnej, na podstawie których udzielane są dopłaty. Komisja Europejska przygotowuje obecnie nowe przepisy dotyczące udzielania pomocy de minimis w rolnictwie. Mają one obowiązywać od 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!