W proteście wzięli udział zarówno uprawnieni do zakupu akcji Polskiego Cukru plantatorzy, ale też i pracownicy spółki. Zgromadzili się oni pod gmachem Ministerstwa Skarby Państwa, następnie przeszli przed Sejm i pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Uczestnicy protestu wręczyli petycję skierowaną do premiera. Czego się domagali? Jak podaje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, są to trzy zasadnicze punkty.

Po pierwsze podjęcia na najbliższych posiedzeniach Rady Ministrów decyzji o zmianie rozporządzenia z 30 listopada 2004 r. w sprawie programu prywatyzacji KSC oraz trybu zbywania akcji tej spółki plantatorom i pracownikom, co jest warunkiem koniecznym, aby ten proces rozpocząć.

Po drugie wyrażenia zgody na umorzenie części akcji spółki, które ma poprzedzić właściwy proces prywatyzacji oraz przeznaczenie zysku spółki na wspomożenie procesu prywatyzacji, a nie łatanie dziury budżetowej.

Po trzecie zgodnie z jednogłośnie przyjętym dezyderatem Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi protestujący domagali się przeprowadzenia negocjacji między ministerstwem skarbu a przedstawicielami uprawnionych do nabycia akcji, zmierzających do określenia ceny ich zbycia na poziomie akceptowanym przez obie strony prywatyzacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!