Pieniądze na ten cel mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa (około 13 mln zł) i Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (7 mln zł) - poinformował dyrektor płockiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW) Stanisław Maciejewski.

Według Maciejewskiego konieczne jest dokończenie naprawy wału Iłowsko-Dobrzykowskiego, który rzeka przerwała w maju 2010 r. w miejscowości Świniary, zalewając znaczne tereny w gminach Słubice i Gąbin - zabudowa wyrwy w wale w Świniarach zakończyła się w kwietniu 2011 r.

- Do naprawy pozostało na różnych odcinkach około 5 km wału, który został także nadwyrężony przez zimowe wezbranie Wisły na przełomie 2010 i 2011 r. W tych miejscach planujemy założyć przesłony przeciwfiltracyjne, rurociągi drenażowe, przewidujemy też remonty rowów przy wale - powiedział Maciejewski. Dodał, że szacunkowa wartość robót związanych z naprawą wału Iłowsko-Dobrzykowskiego to około 11 mln zł.

Wśród koniecznych do przeprowadzenia inwestycji dyrektor płockiego oddziału WZMiUW wymienił także m.in.: naprawę wałów przeciwpowodziowych na prawym brzegu Wisły w rejonie miejscowości Zakrzewo - Kępa Polska, wałów rzeki Mołtawy i wzdłuż Doliny Ośnickiej, co łącznie może kosztować około 6,8 mln zł. Kolejne 2 mln zł to koszt pokrycia wałów siatkami chroniącymi przed działaniem bobrów.

Maciejewski zapewnił, że pierwsze przetargi na roboty naprawcze przy wale Iłowsko-Dobrzykowskim zostaną ogłoszone niezwłocznie po potwierdzeniu przyznania pieniędzy na inwestycje. - Realizując te inwestycje chcemy zakończyć likwidację skutków powodzi - podkreślił dyrektor płockiego oddziału WZMiUW.

Podobał się artykuł? Podziel się!