PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Powiat gołdapski uznany za zagrożony afrykańskim pomorem świń

Powiat gołdapski uznany za zagrożony afrykańskim pomorem świń

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi (Warmińsko-Mazurskie) wydał rozporządzenie ustalające obszar tego powiatu za zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Ma to związek z pojawieniem się tej choroby na Litwie i możliwością przeniesienia jej na terytorium Polski.Informacja o rozporządzeniu, uznającym obszar powiatu gołdapskiego, jako zagrożonego wystąpieniem choroby ASF, ukazała się w niedzielę 2 lutego na stronie internetowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi wydał je 31 stycznia, w związku z niedawnym stwierdzeniem dwóch przypadków zachorowań dzików na Litwie, w odległości 70-80 km od polskiej granicy.

Rozporządzenie wprowadza czasowe ograniczenia dotyczące hodowli świń. Zakazuje m.in. targów i wystaw tych zwierząt oraz wnoszenie produktów pochodzących z dzików na teren gospodarstw utrzymujących świnie. Trzoda ma przebywać w zamkniętych budynkach, a pasze muszą być zabezpieczone przed innymi zwierzętami. Przed chlewniami mają też być wyłożone maty dezynfekcyjne.

Powiatowy lekarz weterynarii w Gołdapi Stanisław Karkosiński powiedział PAP, że podległy mu powiat jest pierwszym w woj. warmińsko-mazurskim objętym takim rozporządzeniem. Jak przypomniał, przy gminie Dubeninki - położonej w północno-wschodniej części tego powiatu - stykają się granice polska, rosyjska i litewska.

Już w ub. roku podobne obostrzenia wprowadzili wojewodowie ze wschodniej Polski, co miało związek z wystąpieniem choroby ASF na terenie Białorusi. Przeprowadzane są też systematycznie badania świń w rejonie przygranicznym. Dotychczas wszystkie badania laboratoryjne próbek wykazały wynik ujemny.

Chorobę ASF po raz pierwszy opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy (Portugalii) wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. ASF nie jest groźna dla ludzi, ale pociąga za sobą duże straty materialne. W Polsce nigdy tej choroby nie było.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • sas 2014-02-03 16:53:33
  Dla ludzi groźna nie jest, ale śmiertelność sięga 100% w dodatku ciężko się go pozbyć, bo szybko mutuje u jest oporny na środki dezynfekcyjne.
 • daniel 2014-02-03 10:53:46
  A u mnie dziki przychodzą na podwórko i moim swinkom podjadają
 • bauer 2014-02-03 10:41:06
  (...) co za debile i tak tej choroby nie zatrzymają i tak powędruje dalej w europe po prostu trzeba stada ubezpieczyć i tyle nie jest to choroba grożna dla ludzi więc o co chodzi? z ptasią grypą też walczyli aż w koncu była we wszystkich krajach nie na dziku to na oponie i tak wędrować będzie po świecie >Nie trzeba było ustami klepać w sprawie ukrainy to może i by embarga na unijne mięso nie było ale jak zwykle kaczorek musiał pokazać co nas ukraina obchodzi my sami w kraju mamy rozpiernicz a bedziemy innym doradzać jak mają żyć.Unia swoje nasi kochani politycy zamiast wspierac rolnictwo to ucinają w miescie ludzie myslą ze na wsi sami biznesmieni bo tak pokazują rolnictwo w mediach.Obszar zagrożony wystąpieniem a powiedzcie mi komu w dzisiejszych czasach dzik po podwórku lata? jak każdy ma płot ponad 2 metry bo złodziejstwo .tu i tam) Mogli by tylko wyszczelać połowe dzików bo to też paranoja koła łowieckie szczycą sie tym ile mają zwierząt wiesz my mamy 2000 dzików a my 100 to ja jade do was na polowanie bo napewno cos trafie koła łowieckie biją kase a zwierz sie pasie na polach rolników >co na moim to moje więc każdy rolnik powinien posiadac zezwolenie na broń i szczelać co na jego wtedy by zaczeli robić poletka w lasach zwierz by nie latał po wsi i było by ok
 • as 2014-02-03 09:32:20
  plagę dzikow zlikwiduje
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!