PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Powstało Centrum Edukacji Gleboznawczej

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 22-06-2012 14:04

Tagi:

Centrum Edukacji Gleboznawczej powstało na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. To jedyna taka placówka w Polsce i najnowocześniejsza w Europie - zapewniają władze uczelni.Centrum jest zlokalizowane w budynku Wydziału Leśnego. Po połączeniu i modernizacji dwóch sal powstała sala ekspozycyjna oraz wykładowo-seminaryjna.

- Prezentujemy tu funkcje gleb w życiu człowieka, które są tak powszechne, że aż niezauważalne. Bo czy jedząc śniadanie myślimy, że komponenty do tego posiłku wywodzą się z gleby? Człowiek zapomniał o funkcjach gleb, a my chcemy je przypomnieć - powiedział kierownik Katedry Gleboznawstwa Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i inicjator powołania Centrum Edukacji Gleboznawczej prof. Stanisław Brożek.

Odwiedzający Centrum mogą zobaczyć przekroje wszystkich rodzajów gleb występujących w Europie - od strefy tajgi na północy po strefę śródziemnomorską na południu kontynentu - oraz zmienność środowiska przyrodniczego, krajobrazów i gleb - od strefy wilgotnej na zachodzie Europy po półpustynie nad Morzem Kaspijskim.

W gablotach prezentowane są naturalne przekroje gleb do głębokości ok. 1,2 m. Na monitorach dotykowych umieszczone są zdjęcia i filmy oraz informacje o właściwościach gleb i ich funkcjach.

- W Polsce nie ma innego Muzeum Gleb, w Europie takie placówki działają w Wageningen (Holandia) i Petersburgu (Rosja), ale gleby pokazywane są tam w inny sposób, w oderwaniu od środowiska naturalnego - wyjaśnił Brożek.

Centrum Edukacji Gleboznawczej zostało zrealizowane w ramach większego projektu - unowocześnienia bazy dydaktycznej Uniwersytetu Rolniczego. Na ten cel przeznaczono 16 mln zł, z czego ok. 9 mln zł uczelnia pozyskała z środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego 2007-2013.

Na Wydziałach: Leśnym i Ogrodniczym udało się zmodernizować i wyposażyć pięć sal wykładowych oraz dwa laboratoria - Diagnostyki Agrofagów Roślin Uprawowych i Badań Rejestracyjnych Środków Ochrony Roślin oraz Geochemii Środowiska Leśnego i Terenów Przeznaczonych do Rekultywacji. Powstała także sala projektowa dla sztuki ogrodowej i studentów biotechnologii. Prace modernizacyjne obejmowały w sumie powierzchnię 1,5 tys. m kw. i kosztowały 6,7 mln zł. Na nowoczesną aparaturę wydano około 7 mln zł.

Rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Janusz Żmija podkreślił, że modernizacja budynków była konieczna. - Sale wykładowe były salami starego typu, w niektórych z nich nie działała prawidłowo wentylacja - zaznaczył.

- Dzięki temu projektowi zyskaliśmy sale wykładowe wykorzystujące zdobycze techniki - klimatyzację, nagłośnienie oraz elementy interaktywne; poprzez łącza wi-fi można komunikować się z innymi salami uczelni i miejscami na świecie - wyjaśnił kanclerz uczelni prof. Krzysztof Ziółkowski

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!