Tusk zadeklarował też wczoraj na konferencji prasowej, że koalicja PO i PSL będzie pracowała dalej, wyłącznie pod warunkiem, że będzie zgoda koalicjanta na radykalne działania. Podkreślił, że praca Agencji Rynku Rolnego nie może budzić w przyszłości wątpliwości.

- Minister Sawicki złożył na moje ręce dymisję. Spotkałem się dziś rano z ministrem - poinformowałem, że ta dymisja zostanie przyjęta. Jeszcze w tym tygodniu pan prezydent otrzyma od nas ten wniosek na piśmie - oświadczył premier.

Tusk nie wykluczył osobistego nadzoru nad resortem rolnictwa. - Niewykluczone, że w ciągu najbliższych kilku, a może i kilkunastu dni - z racji także przepisów konstytucyjnych, będę osobiście sprawował nadzór nad Ministerstwem Rolnictwa, m.in. po to, by przygotować decyzje personalne dotyczące także agencji, które podlegają temu ministerstwu - powiedział.

Premier oświadczył, że jest zdecydowanie za wcześnie na rozstrzygnięcia personalne ws. nowego ministra rolnictwa. Takie rozstrzygnięcie - dodał - nastąpi po przedstawieniu przez koalicjantów scenariusza "uzdrowienia" sytuacji w agencjach działających w rolnictwie. Jak poinformował, wspólnie z premierem Pawlakiem przedstawi "czytelne i jednoznaczne reguły postępowania i bardzo precyzyjny scenariusz działań - i to radykalnych - których celem będzie uzdrowienie sytuacji w tym sektorze polskiego rolnictwa, jakim są agencje".

Tusk zaznaczył, że bardzo chciałby, aby koalicja PO-PSL kontynuowała swoją pracę, bo - jak przekonywał - saldo działań koalicji jest zdecydowanie dodatnie. - Natomiast fakt, że jesteśmy koalicjantami nie może wytworzyć wrażenia, że jesteśmy na siebie skazani i że w związku z tym może to być usprawiedliwieniem dla działań, które są nie do zaakceptowania - podkreślił szef rządu.

Premier opowiedział się też za zmianą zasad obsady spółek Skarbu Państwa - tak by decydował o niej neutralny i wyjęty spod sfer partyjnej polityki komitet nominacyjny. Poinformował, że będzie chciał rozmawiać o tym z partnerami z PSL i liderami opozycji.

Premier przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż w wielu miejscach może dochodzić do - jeśli nie nadużyć - to zachowań nieprzyzwoitych. - Nie wystarczy nie być przestępcą, trzeba także umieć zachowywać się przyzwoicie również, jeśli chodzi o sposób wynagradzania swojej pracy i swoich współpracowników w agencjach i spółkach z udziałem Skarbu Państwa - podkreślił Tusk.