"Widać wyraźnie, że polityka odprężenia i lepszych relacji, te moje gesty, przynoszą efekt. Tak jak zapowiadałem tuż po wyborach, doprowadzimy do szybkiego zniesienia embarga. Jesteśmy właściwie na mecie tego trudnego przedsięwzięcia" - powiedział premier dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego do Paryża.

W Paryżu, pytany przez francuskiego dziennikarza, czy Polska wycofa swoje weto wobec negocjacji UE z Rosją, Tusk powiedział, że nie wyklucza, iż "szybkim finałem będzie także wycofanie weta".

"Możemy mówić dziś o pierwszym bardzo poważnym kroku, który jest więcej niż tylko gestem, więcej niż nadzieją, że Warszawa i Moskwa odbudują lepsze relacje" - dodał premier.

W środę ministrowie rolnictwa Polski i Rosji: Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew porozumieli się w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso. W przyszłym tygodniu w Kaliningradzie ma dojść do spotkania ekspertów weterynaryjnych, na którym ma być zawarte porozumienie, po czym nastąpi zniesienie embarga.

Rosja wprowadziła embargo w listopadzie 2005 r. Początkowo dotyczyło on jedynie mięsa, a następnie również produktów roślinnych.

Tusk podkreślił, że chciałby, aby o sprawie embarga nie rozmawiać jako o czymś nieistotnym, bo on "przez ostatnie dwa lata słyszał, że jest dramatyczny powód dla stosowania polskiego weta (wobec negocjacji nowego porozumienia UE-Rosja), bo w bardzo ważnej sprawie (embarga na mięso) Rosja zachowuje się wobec Polski nie w porządku".

Szef rządu powiedział, że o zapowiedzi zniesienia embarga będzie rozmawiał z partnerami europejskimi.

"Okazuje się, że można przez dwa lata demonstrować twardość i nie uzyskać efektu, a wystarczy trochę pomyśleć" - dodał szef rządu.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!