Poinformował, że decyzję o odwołaniu Twarowskiego, wraz z uzasadnieniem, podpisał o godz. 9 rano. Wyjaśnił, że w uzasadnieniu jest opis sytuacji, który na jego prośbę przygotowała minister Julia Pitera.

"W świetle prowadzonej kontroli i dokumentów, które uzyskałem, nie ma podstaw twierdzić, że Twarowski naruszył prawo" - powiedział we wtorek PAP minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że "premier prawdopodobnie utracił zaufanie do prezesa i on wolę premiera szanuje".

O dymisji Twarowskiego dowiedzieliśmy się z transmisji telewizyjnej - powiedziała PAP po konferencji premiera doradca ds. mediów ARR Iwona Ciechan.

Na początku kwietnia członkowie kierownictwa Agencji, niezadowoleni z poczynań prezesa ARR Twarowskiego, prosili w liście do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań mających na celu "ukrócenie procederu łamania prawa i wykorzystywania funkcji publicznej dla osiągania osobistych korzyści".

Pracownicy ARR zarzucili ponadto Twarowskiemu niegospodarność polegającą na zakupach sprzętu biurowego o standardach wykraczających ponad potrzeby Agencji.

Departament kontroli Kancelarii Premiera sprawdził zasadność zarzutów stawianych prezesowi Agencji. Chodziło m.in. o zasiadanie w radach nadzorczych trzech spółek ARR. Kontrola dotyczyła także płac i polityki kadrowej.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera ds. walki z korupcją Julia Pitera powiedziała we wtorek PAP, że kontrola w ARR została zakończona w ubiegłym tygodniu. Do uwag kontrolerów do wtorku miał ustosunkować się Twarowski. "I takie pismo rano od niego wpłynęło do premiera" - powiedziała. Minister nie chciała ujawnić, jakie nieprawidłowości zostały ujawnione w ARR.

Twarowski został powołany przez ministra Marka Sawickiego na wiceprezesa ARR w połowie grudnia 2007 r. Od 26 lutego pełnił funkcję prezesa.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!