Prezydent wręczając Sawickiemu nominację życzył mu odwagi, determinacji i mądrości w obliczu trudnej sytuacji, spowodowanej przez wykrycie w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń.

- Chciałbym życzyć szczęścia i odwagi, i takiej zdolności do podjęcia najważniejszych wyzwań, które pojawiają się dzisiaj i pojawią się w przyszłości - mówił prezydent.

Komorowski zwrócił uwagę, że zmiana na stanowisku szefa resortu rolnictwa następuje w czasie niepewności i obaw znacznej części polskich rolników, wynikających z wykrycia w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń i z zakazu eksportu polskiej wieprzowiny do Rosji. Prezydent ocenił ponadto, że bez determinacji polskiego rządu i całego państwa polskiego trudno będzie utrzymać solidarność Unii Europejskiej w handlu wieprzowiną ze Wschodem.

Premier Donald Tusk powiedział, że obecnie potrzebne są bardzo szybkie i kompetentne decyzje dotyczące wieprzowiny oraz pełna współpraca w rządzie.

- Jestem przekonany, że nowy minister będzie podejmował tu działania bardzo szybkie, bardzo konkretne - zaznaczył. Jak mówił podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, rozwiązanie problemów na rynku wieprzowiny jest "kwestią interesów setek polskich hodowców i producentów".

- Nikt z nas nie mógł kilka lat temu spodziewać się, że wieprzowina, podobnie jak gaz, mogą stać się narzędziem w strategiach politycznych i w wojnach o wpływy. To nie jest tylko kwestia wymiany handlowej, to jest też element tej niezwykle krytycznej sytuacji na wschód od polskiej granicy - powiedział szef rządu.

Premier podziękował b. ministrowi Stanisławowi Kalembie za dotychczasową pracę. Wskazał na szczególną rolę Kalemby w trakcie negocjacji dot. unijnych środków na lata 2014-2020 dla polskiego rolnictwa. W poniedziałek Kalemba otrzymał odwołanie ze stanowiska szefa resortu rolnictwa.

Sawicki był ministrem rolnictwa w obu gabinetach koalicyjnego rządu PO-PSL; sprawował tę funkcję w pierwszym rządzie Donalda Tuska w latach 2007-2011; pozostał na stanowisku po powołaniu nowego rządu jesienią 2011 r. Został odwołany w końcu lipca 2012 r. Powodem była afera z tzw. taśmami PSL, na których szef kółek rolniczych Władysław Serafin rozmawiał z b. prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w instytucjach związanych z resortem rolnictwa. Sawicki wówczas złożył dymisję.

Sawicki jest z wykształcenia inżynierem rolnictwa. W 1983 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. W 2006 r. obronił pracę doktorską poświęconą uprawie ziemniaka na Akademii Podlaskiej w Siedlcach.

Od 1988 r. należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a od 1990 r. jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 1993 r. jest posłem na Sejm (kolejno: II, III, IV, V i VI kadencji) z okręgu siedleckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!