W piątek w Pałacu Prezydenckim zostały wręczone nagrody najlepszym gospodarstwom i firmom rolniczym w ramach konkursu AgroLiga2008.

"Nie odpowiadam bezpośrednio za politykę rolną, ale chciałbym jako najwyższy przedstawiciel naszego kraju przyczynić się do tego, by była ona bardziej skuteczna, by rolnictwo i wieś polska miała się jak najlepiej" - powiedział prezydent. Zapowiedział jednocześnie szczyt rolniczy w Pałacu Prezydenckim.

Wierzę, że rada będzie pomocna i przyczyni się do tego, aby w sposób merytoryczny można było rozmawiać o problemach w rolnictwie z różnymi środowiskami politycznymi - ocenił inicjatywę prezydenta minister rolnictwa Marek Sawicki.

Lech Kaczyński podkreślał, że polskie rolnictwo jest siłą w Unii Europejskiej. "Jestem przekonany, że Polska zdoła wywalczyć w najbliższych latach w Unii taką politykę wspierania rolnictwa, która będzie korzystna dla naszego kraju" - powiedział.

"Trzeba dążyć do tego, żeby wsparcie dla polskiego rolnika było podobne do wsparcia dla rolnika francuskiego" - dodał.

Prezydent wyraził nadzieję, że rolnicy w Polsce będą się coraz lepiej organizować, "żeby wykluczyć tych pośredników (w handlu - PAP), którzy osiągają nadmierne zyski". Innym problemem polskiej wsi - zdaniem Lecha Kaczyńskiego - jest oświata. "Powinniśmy dbać o to, żeby jak najwięcej dzieci rodzin rolniczych ukończyło studia" - podkreślał.

"Potrzebne jest wyrównywanie poziomu życia na wsi i w mieście, dzisiaj ta różnica w dalszym ciągu jest istotna" - dodał.

Zdaniem ministra Sawickiego, "polskie rolnictwo sobie radzi". Zwrócił uwagę, że w całym "trudnym" 2008 roku rolnictwo wyeksportowało ponad 22 proc. swojej produkcji. "To jest prawie 12 mld euro, z czego 80 proc. produktów wyeksportowaliśmy na bardzo trudne rynki europejskie" - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

"Wierzę, że przy tej relacji złotego do euro i dolara, polskie rolnictwo ma szansę - nawet przy tych warunkach kryzysowych - utrzymać dynamikę eksportu, a co za tym idzie nasi rolnicy mają szansę na utrzymanie poziomu produkcji" - podsumował Sawicki.


Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!