PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Prezydent: wieś największym beneficjentem zmian w ciągu 25 lat

Prezydent: wieś największym beneficjentem zmian w ciągu 25 lat

Autor: PAP

Dodano: 17-09-2014 09:40

Wieś jest największym beneficjentem zmian, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek wziął udział w otwarciu dwudniowego XV Kongresu Związku Gmin Wiejskich RP w gminie Biała Rawska (Łódzkie)."Spotykamy się w 25-lecie polskiej wolności i patrzymy, co się udało. (...) wieś jest największym beneficjantem zmian, jakie zaszły w Polsce, m.in. dlatego, że te zmiany polską wieś bolały na wstępie" - podkreślił prezydent. W jego ocenie "konieczne jest zróżnicowanie polityk państwa polskiego w stosunku do różnych obszarów". "Konieczna jest regionalizacja, ponieważ jest różnica między wschodem a zachodem Polski. I założenia polityki rolnej i regionalnej powinny być inne" - ocenił Komorowski.

Celem XV Kongresu jest zainicjowanie ogólnopolskiej debaty o roli obszarów wiejskich. Materiałem do dyskusji była diagnoza rozwoju gmin wiejskich, opracowana na podstawie dwuletnich badań przeprowadzonych na terenie całego kraju.

Przedstawiony przez dr. hab. Monikę Stanny z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN raport pokazuje, że polska wieś jest silnie zróżnicowana i prowadzona dotychczas polityka nie sprzyja zmniejszaniu dysproporcji w rozwoju społeczno-gospodarczym.

Jak podkreśliła Stanny, najkorzystniejsza sytuacja demograficzna występuje w regionach spójnych kulturowo, np. na Kaszubach i w Wielkopolsce. Migracje ludności wiejskiej powodujące wyludnianie wsi są największe na tzw. ścianie wschodniej - w woj. podlaskim i lubelskim, gdzie proces ten narasta od lat 70.

Prezydent zaznaczył, że wyniki badań i mapy, na których przedstawiono gospodarczy rozwój gmin, zrobiły na nim wrażenie, gdyż wciąż jeszcze można zobaczyć wpływ granic dawnych rozbiorów Polski. "Jednak nie ulegajmy przekonaniu o fatalizmie dziejów, skutki historii da się zmienić. W ciągu ostatnich 10 lat obserwujemy okoliczności, które przekształcają polską wieś, widzimy, że zmieniło się na niej wszystko" - dodał prezydent. 1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL) podkreślił, że ważnym zadaniem, które staje przed samorządowcami jest określenie strategicznych celów przed nową kadencją. "Przedstawione tu mapy rozwoju obszarów wiejskich, ale i nasze codzienne doświadczenia nakazują nam w sposób szczególny myśleć o umacnianiu ducha przedsiębiorczości i aktywności" - dodał.

Według Piechocińskiego w międzynarodowym otwarciu polskiej gospodarki jest coraz więcej miejsca dla małej i średniej przedsiębiorczości - tej, która wyrastała w przestrzeni wiejskiej. Wicepremier dodał, że "u nas się udało dzięki temu, że w prywatnym rolnictwie, rzemiośle, drobnym handlu utrzymał się duch gospodarowania na swoim".

Piechociński podkreślił również konieczność poszukiwania nowych rynków zbytu dla produkcji rolnej. "Azja chce coraz więcej jeść i kupować także w Polsce. Ostatnie zakłócenie w wymianie na osi wschód - zachód nie może przerwać rozwoju tego, co stało się chlubą naszej gospodarki, czyli rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego" - zaznaczył.

Wicepremier zapowiedział także "radykalne i zdeterminowane działania w obszarze deregulacji przepisów i wyposażenia polskiego samorządu w dodatkowe mechanizmy skutecznej współpracy z lokalną przedsiębiorczością".

Zdaniem przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP Mariusza Poznańskiego istnieje poważne zagrożenie, że gminy wiejskie w niedalekiej przyszłości będą miały problemy z realizowaniem podstawowych usług dla mieszkańców. Jego zdaniem, mogą się one pogłębić poprzez zachodzące zmiany demograficzne i migracje ludności.

"Nałożona przez ministra finansów +złota zasada+, że bieżące wydatki nie mogą być większe niż bieżące dochody to ograniczenie możliwości rozwojowych gmin. Niektóre gminy są już na granicy swoich możliwości wykonywania zadań własnych z uwagi na przekazywanie im coraz to nowych zadań niedofinansowanych ze strony rządowej, np. kształcenia przedszkolnego" - dodał Poznański.

W trakcie trwającego dwa dni Kongresu odbędą się także debaty związane z finansowaniem i realizacją gminnych zadań. Zostaną zaprezentowane m.in. rezultaty zaktualizowanego badania planowanych inwestycji na obszarach wiejskich w unijnej perspektywie na lata 2014-2020 i możliwości ich sfinansowania.

Związek Gmin Wiejskich RP liczy 542 gminy. To największa organizacja samorządu terytorialnego w Polsce.

Do Ossy w gm. Biała Rawska, gdzie organizowany jest kongres, prezydent przyjechał z Parku Miejskiego w Skierniewicach, w którym odbyło się sadzenie "Dębu Wolności". Wcześniej Komorowski odwiedził Dąbrowice, a w nich sad doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!