Marek Sawicki podkreślił podczas spotkania, że sprawa reformy Wspólnej Polityki Rolnej będzie jednym z podstawowych priorytetów podczas Polskiej Prezydencji. - Za 20-30 lat będziemy potrzebowali na świecie dwa razy więcej żywności - powiedział minister. - Z tego właśnie powodu musimy odejść od dotychczasowej polityki rolnej, która jest polityką stagnacji na rzecz polityki konkurencyjności europejskiego rolnictwa. W obecnym kształcie Wspólna Polityka Rolna jest głównym źródłem zakłóceń konkurencji w rolnictwie - dodał.

Szef resortu rolnictwa przypomniał główne założenia polskiego stanowiska, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że coraz więcej państw przychyla się do naszego poglądu, że nowa Wspólna Polityka Rolna powinna zostać znacznie uproszczona i powinna odejść od historycznych tytułów do płatności.

Drugim priorytetem resortu w nowym roku będzie zintensyfikowanie działań promocyjnych. Ma być to widoczne za kilka dni na targach „Zielony Tydzień", jednej z najważniejszych tego typu imprez na świecie. W tym roku Polska jest na nich Krajem Partnerskim. Naszym przewodnim motywem będzie kulinarna podróż po Polsce.

Trzecim priorytetem jest doprowadzenie do powstania Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Minister Marek Sawicki podkreślił, że to kolejna próba powołania instytucji łączącej działania dotychczasowych trzech inspekcji i wyraził przekonanie, że tym razem przyniesie to spodziewane efekty.

- Powstanie specjalistyczna służba odpowiadająca współczesnym wymaganiom, a jednocześnie przynosząca oszczędności na działaniach administracyjnych dotychczasowych instytucji kontrolnych podległych ministrowi rolnictwa - powiedział szef resortu.

Podobał się artykuł? Podziel się!