Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że "na miesiąc przed objęciem przez Polskę prezydencji rząd premiera Donalda Tuska nie przedstawił jasno i klarownie celów polskiej prezydencji". W jego opinii "gdyby rząd tworzyło PiS, te priorytety byłyby jasno i precyzyjnie nakreślone".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił priorytety, którymi, według PiS, powinna kierować się polska prezydencja. Obok kolejnego wieloletniego budżetu UE, wspólnej polityki rolnej i energetycznej, działań prorodzinnych, polityki adresowanej do sąsiadów UE na wschodzie i południu, wśród polskich priorytetów powinny znaleźć się - jak powiedział prezes PiS - sprawy wewnętrzne Unii związane z rozszerzeniem strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię oraz "nowymi wewnątrzunijnymi strategiami".

"Jeżeli chodzi o politykę energetyczną, chodzi o to, żeby była rzeczywiście wspólna w wymiarze, który odnosi się do realiów, zapasów, połączeń, stosunku do Gazpromu i jego własności w Unii Europejskiej" - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że PiS szczególnie zależy na "podtrzymaniu wspólnej polityki rolnej i polityki spójności". Kaczyński dodał, że ważne jest, aby polscy rolnicy od 2013 r. otrzymywali takie same dopłaty jak rolnicy z pozostałych krajów UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!