Rozmowy pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa a uprawnionymi w sprawie prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej trwają - poinformowało MSP.

Protest rozpoczął się o godz. 11 i trwał do godz. 13. Kilkudziesięciu rolników z kilkoma ciągnikami pikietowało przy drodze; co pewien czas wchodzili oni na przejście dla pieszych. Mieli transparenty z hasłami "Żądamy godziwej prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej", "Polski cukier dla Polaków", "Bronimy polskiego cukru".

Na miejscu ruchem kierowała policja. "Nie było utrudnień w ruchu" - powiedział rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie Janusz Wójtowicz.

Organizator protestu, przewodniczący Komitetu Obrony Prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej Mariusz Musiej poinformował, że głównym postulatem protestujących jest wznowienie procesu prywatyzacji KSC. "Domagamy się prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej, zgodnie z przyjętą w tej sprawie ustawą. Ten proces był już trzykrotnie rozpoczynany i wstrzymywany i za każdym razem rząd proponował nam gorsze warunki" - powiedział Musiej.

"Rząd nas zwodzi, przeciąga negocjacje, przesuwa terminy, proponuje rozwiązania, które mogą spowodować, że spółka trafi w ręce obcego kapitału. Na Zachodzie jest normą, że takie koncerny przetwórcze są kapitałowo powiązane z rolnikami, a w Polsce nie ma ich wcale. Rząd powinien w tym pomóc, by powstawały" - dodał Musiej.

Plantatorzy chcą, by zyski KSC były przeznaczane na wykup akcji należących do Skarbu Państwa i ich umorzenie. To by zwiększało udział w akcjonariacie rolników i pracowników.

"W ciągu ostatnich trzech lat rząd pobrał z KSC 1,3 mld zł dywidendy. Połowa tych pieniędzy, gdyby została przeznaczona na fundusz prywatyzacyjny, to by wystarczyło na wykup i umorzenie akcji. Na początku ta spółka miała 300 mln zł długu, teraz jest w bardzo dobrej sytuacji. To wypracowali plantatorzy i pracownicy. Zgadzaliśmy się na niskie ceny za buraki, żeby wartość spółki rosła, bo mieliśmy być jej właścicielami. Domagamy się godziwej wyceny akcji" - podkreślił Musiej.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Skarbu Państwa Agnieszka Jabłońska-Twaróg podała, że rozmowy między ministerstwem a uprawnionymi w sprawie prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej trwają. "Ostatnie spotkanie odbyło się 20 sierpnia tego roku w siedzibie ministerstwa. W październiku planowane są kolejne spotkania. We wrześniu bieżąca sytuacja w sprawie prywatyzacji KSC będzie przedmiotem obrad Kolegium MSP" - podała Jabłońska-Twaróg.