W Sitańcu koło Zamościa pikietowało około 60 członków i sympatyków NSZZ RI Solidarność. Protest polegał na wolnym przechodzeniu, co kilka, kilkanaście minut, całej grupy przez przejście dla pieszych. Jeden z uczestników pikiety włączał w tym czasie syrenę alarmową. Rolnicy trzymali w rękach flagi w barwach narodowych oraz związkowe. Mieli też tablice z przekreśloną liczbą "67" oraz hasłem "Stop nowym podatkom".

Na drodze prowadzącej z Warszawy przez Lublin i Zamość do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem tworzyły się niewielkie zatory. Policja nie interweniowała.

- Rolnicy nie pogodzili się z decyzją o podniesieniu wieku emerytalnego - powiedział Antoni Skura, szef rolniczej Solidarności w powiecie zamojskim.

Nowa ustawa emerytalna, którą prezydent RP podpisał 1 czerwca, podnosząca wiek emerytalny do 67 lat, dotyczy także rolników. Jak zaznaczył Skura, nowe przepisy utrudnią wymianę pokoleniową na wsi, bo rolnicy będą przejmować gospodarstwa po rodzicach później niż obecnie. Skura mówił, że część rolników będzie przejmować gospodarstwa dopiero po ukończeniu 40. roku życia i przez to straci szansę na skorzystanie z unijnej pomocy dla młodych rolników.

Unia Europejska kieruje do rolników rozpoczynających prowadzenie gospodarstw specjalny program pomocowy. O dotacje mogą się starać rolnicy, którzy nie ukończyli 40 lat.

Skura powiedział też, że nikt nie informuje rolników o przebiegu prac nad wprowadzeniem podatku dochodowego, który według zapowiedzi premiera Donalda Tuska ma być nałożony na gospodarstwa rolne w 2014 r.

- Nie zgadzamy się na taki podatek. Płacimy dość wysoki podatek rolny i żaden inny nie jest potrzebny - dodał Skura.

Pikiety przy drogach zapowiedzieli także rolnicy z zachodnio-pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!