W proteście wzięło udział około 80 osób. Rolnicy przeszli przez miasto główną ulicą, doszli do budowanej obwodnicy i wrócili do miasta - poinformował Paweł Jakubiak z augustowskiej policji. Akcja - w ocenie policji - przebiegła spokojnie.

Nie był to pierwszy protest rolników z gmin Augustów i Raczki związany z wycenami gruntów pod augustowską obwodnicę. Protesty rozpoczęły się wiosną 2013 r. Rolnicy organizowali nawet blokady dróg. Kolejny protest ma się odbyć w dniu otwarcia obwodnicy - powiedział Jakub Barszczewski z komitetu protestacyjnego.

"Rzeczoznawca do wymiany", "Obwodnica zbudowana na naszej krzywdzie. Zabraliście nam ziemię... Zabierzemy wam posady. Wybory 2014", "Obwodnica Augustowa, absurdalna lokalizacja, bezprawne wywłaszczenie, upokarzające odszkodowanie" - takie hasła widniały na transparentach niesionych we wtorek przez protestujących.

Michał Szczepański z komitetu protestacyjnego powiedział, że w ostatnim czasie ośmiu osobom trzykrotnie zwiększono wyceny za przejęte grunty, sześć z nich już dostało pieniądze. Rolnicy wciąż zarzucają urzędnikom nieprawidłowe wyceny, błędy w operatach szacunkowych. Według Szczepańskiego wciąż niezadowolonych jest ok. 180 rolników.

Obwodnica Augustowa będzie miała blisko 35 kilometrów długości. Oficjalnie ma być oddana do użytku jeszcze tej jesieni. Jej budowy w wielu protestach i blokadach dróg od wielu lat domagali się mieszkańcy Augustowa, którzy chcą wyprowadzenia uciążliwego ruchu tirów za miasto. Pod inwestycję wywłaszczono ok. 900 działek. Protestujący argumentowali wcześniej, że niektórym z nich grunty wyceniono poniżej 40 tys. zł za hektar, a za grunty tej samej klasy inni otrzymali po 150 tys. zł.

Podlaski Urząd Wojewódzki przypominał, że z blisko 500 wydanych w sprawie augustowskiej obwodnicy decyzji wywłaszczeniowych, trzy czwarte zostało zaakceptowanych przez właścicieli przejmowanej pod inwestycję ziemi. Ludzie dostali pieniądze. 133 decyzje były zaskarżone do ministerstwa infrastruktury i rozwoju. 13 z nich zostało uchylonych i było rozpatrywanych ponownie. 9 z 13 tych spraw poprowadził inny rzeczoznawca (wyłoniony w przetargu).