PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Protest rolników wz. ze szkodami wyrządzanymi przez dziki

Protest rolników wz. ze szkodami wyrządzanymi przez dziki

Autor: PAP

Dodano: 28-08-2014 11:12

Kilkudziesięciu podlaskich rolników wyruszyło w czwartek przed południem z Zabłudowa do Białegostoku w proteście przeciw zbyt niskim - ich zdaniem - odszkodowaniom za szkody wyrządzane przez dziki. Drogą nr 19 jedzie ok. 40 ciągników - podała policja.



Rolnicy chcą wyższych odszkodowań za niszczone przez dziki uprawy, mówią o nawet tygodniowym proteście przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku. Duża część protestujących przyjechała z Zabłudowa, skąd do Białegostoku wyjechała kolumna ok. 50 rolniczych ciągników.

Jak mówił przedstawiciel protestujących Paweł Rogucki, nie chodzi o dziki, tylko o niszczone przez nie na polach zasiewy. "Bo nic nie będziemy mieli na polach, a miasto ucierpi" - dodał.

Protestujący dostali zaproszenie na rozmowy do wojewody podlaskiego, ale domagają się przyjazdu ministra rolnictwa i ministra środowiska. Chcą im na polach pokazać rozmiar szkód w uprawach.

"Rząd ochrania dzika, a tępi rolnika" - można przeczytać na transparencie, który mają ze sobą, widać flagi biało-czerwone. Przed urzędem są też przedstawiciele Ruchu Narodowego, którzy wspierają protestujących.

Odszkodowania za szkody dzików wypłacają koła łowieckie, ale rolnicy twierdzą, że są za niskie. W ich ocenie, dzików jest za dużo. Podkreślają, że populacja tych zwierząt nadmiernie się rozwinęła, bo nie można było na nie polować do lipca, w związku z obostrzeniami po wykryciu u dzików w powiecie sokólskim (Podlaskie) wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Domagają się odstrzału zwierząt i większych pieniędzy na przeprowadzenie odstrzałów.

Na dziki można już polować i odstrzały są prowadzone. Według najnowszych danych Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku, dotychczas odstrzelono około 300 dzików na terenie czterech podlaskich powiatów objętych obostrzeniami związanymi z ASF.

Protest rolników popiera Podlaska Izba Rolnicza (PIR). Izba przypomina, że w lipcu Główny Lekarz Weterynarii wydał pozwolenie na odstrzał 3 tys. dzików w miejscach, gdzie jest największe ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

W wydanym w czwartek stanowisku PIR oceniła, że szybki odstrzał 3 tys. dzików jest nierealny i nadal będziemy mieli do czynienia z "nadmierną ilością" szkód przez nie wyrządzanych.

W 2013 r. rolnicy dostali za zniszczone przez dziki uprawy 640 tys. zł odszkodowań. W pierwszej połowie 2014 r. wypłacono ponad 500 tys. zł i będą kolejne wypłaty za straty rolników za zniszczone przez dziki uprawy kukurydzy - poinformował PZŁ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

  • STOP JAJECZNICY 2014-08-30 18:29:01
    STOP JAJECZNICY!!!
    Każde jajko ma swoich rodziców, którzy je kochają!!!
    Nie róbcie im krzywdy!!!
    STOP JAJECZNICY!!!
  • arszczecin 2014-08-29 16:23:36
    @ujot
    W stanie polnym? Macie też dziki w stanie leśnym?
    Fajny pomysł masz. Ja bym poszedł dalej. Wyjąłbym z odszkodowań PZŁ, pominąłbym go całkowicie. Rolnicy tworzą własne obwody i wynajmują je myśliwym.
    Państwo określa min ilość zwierzyny. Poniżej danego poziomu nie schodzimy. Rolnik ma prawo do broni i prawo do odstrzału. Brak moratorium na lochy. Odstrzał całoroczny...
  • wetti 2014-08-29 15:12:14
    Niech walą do niejakiego Kruczyńskiego, klubu Gaja i innych klubów obrońców przyrody co to twierdzą że przyroda bez myśliwych się sama doskonale reguluje...
  • mgr inż rolnik 2014-08-29 09:25:26
    Zbyt duża i wyjęta z pod nadzoru i kontroli kół łowieckich populacja dzikich zwierząt, a w szczególności bobra, wilka, dzika i lisa w okresie ostatnich dwudziestu kilku lat spowodowała duże szkody dla rolnictwa i środowiska.
    Mam wrażenie, że umocowania prawne i rozwiązania instytucjonalne z minionych lat w powyższej sprawie były lepsze i skuteczniejsze niż obecnie. W latach minionych pod kontrolą był rozwój populacji dzikich zwierząt w środowisku (koła łowieckie i selekcjonerzy czuwały nad stanem populacji dzikich zwierząt).
    Obecnie nic się nie robi w tym zakresie żeby populacja dzikich zwierząt była pod nadzorem i stale selekcjonowana i odstrzelana.....
    Co tu mówić za odstrzelenie wałęsającego się psa można pójść do więzienia...., a dziki stają się coraz bardziej zuchwałe i latają po miastach i po śmietnikach........
    Najwyższy już czas wprowadzić radykalne zmiany.......
    Rolnicy chodźcie na wybory, no bo protesty wszystkiego nie załatwią..........

    To wszystko za tych rządów zostało postawione na głowie,
  • ujot 2014-08-29 09:10:34
    Jestem myśliwym, szczerze współczuję rolnikom bo ich praca to ciężka tyrka. Uważam, że w partycypowaniu odszkodowań powinno włączyć się państwo a nie tylko myśliwi. Pragnę zaznaczyć, że zwierzyna w stanie polnym jest własnością Skarbu Państwa a nie myśliwych, więc jak pisałem SP powinien włączyć się wypłaty odszkodowań - to dziki w stanie polnym robią szkody, dziki po zabiciu staja się dopiero własnością koła. LOGIKA.
  • xy 2014-08-29 08:40:36
    Tylko rozwiązanie siłowe może dać efekty.
  • ikcomas 2014-08-28 14:44:20
    a tak swoją drogą to trzymajcie się chłopaki i nie ustępujcie ani na krok. Kilka miesięcy temu nam się udało to i Wam się uda tylko nie odpuszczajcie. Blokada 19-tki to dosyć skuteczne rozwiązanie, sprawdzone! Powodzenia, w razie czego pomożemy