PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Protest związkowców i rolników w Szczecinie

Protest związkowców i rolników w Szczecinie

Około 500 związkowców i rolników protestowało we wtorek w Szczecinie przed urzędem wojewódzkim. Jak mówili, powodem jest brak dialogu ze stroną rządową i degradacja gospodarcza Pomorza Zachodniego.Pikieta związkowców zakończyła się po południu. Na transparentach protestujący wypisali hasła: "Nie chcemy wegetować, chcemy żyć", "Rolników popieramy, polskiej ziemi nie oddamy". Protestujący mieli trąbki, bębny i gwizdki. Skandowali "PO samo zło".

Szczeciński protest wsparły delegacje związkowe m.in. z Łodzi, Poznania, Bydgoszczy i Słupska.

Przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności Mieczysław Jurek mówił wcześniej do zebranych, że nie istnieje dialog związkowców z rządem, a ze strony rządzących nie ma woli, by realizować jakikolwiek ze związkowych postulatów. Jurek poinformował, że związkowcy wysłali do przewodniczącego Komisji Europejskiej list, w którym napisali m.in., że demokracja w Polsce jest zagrożona.

"Dziś strategiczny dla sytuacji społecznej i gospodarczej regionu przemysł na Wybrzeżu nie istnieje (...). Pracowników zatrudnia się na umowy śmieciowe, w których nie obowiązują żadne prawa pracownicze, a skala ich stosowania zagraża funkcjonowaniu systemu emerytalnego" - podkreślili w korespondencji. Przypomnieli również, że rośnie w Polsce liczba niedożywionych dzieci i biednych pracujących, co wpływa na wzrost emigracji.

Wtorkowa pikieta to - jak mówili wcześniej związkowcy - efekt braku reakcji strony rządowej na kilkakrotnie już przedstawiane jej postulaty, takie jak: podwyższenie płacy minimalnej, ograniczenie umów śmieciowych i rezygnacja z wydłużenia wieku emerytalnego. Działacze regionalnej "S" chcą też opracowania specjalnego programu dla Pomorza Zachodniego, który ożywi gospodarczo region.

Związkowcy obawiają się także planów likwidacji PKP Cargo w Szczecinie i braku inwestycji w Zespole Elektrowni Dolna Odra (ZEDO).

Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz informował w poniedziałek, że nie zapadły decyzje w sprawie przyszłości szczecińskiego oddziału PKP Cargo. Sytuację w Zespole Elektrowni Dolna Odra nazwał stabilną.

Na czas protestu zamknięto główne wejście do gmachu. W poniedziałek kilku związkowców domagało się w sekretariacie przed gabinetem wojewody umożliwienia im spotkania z czterema ministrami. Po kilku godzinach związkowcy opuścili budynek.

Rolnicy, którzy wsparli związkowców, protestują przeciwko nadal trwającym - ich zdaniem - nieprawidłowościom w sprzedaży ziemi rolniczej. Mówią też o braku rozmów z przedstawicielami rządu. Zdaniem rolników, zapoczątkowany w styczniu ub.r. dialog strony rządowej z rolnikami został przerwany. W grudniu ub.r. minął rok od głośnego protestu na ulicach Szczecina, kiedy przez ponad 70 dni po mieście jeździły traktory. Rolnicy protestowali wtedy przeciw wykupowi ziemi przez zagraniczne firmy przy pomocy podstawionych osób.

W okolicach urzędu wojewódzkiego stoi kilkadziesiąt ciągników. Rolnicy wystąpili wcześniej o zgodę na protest do 24 stycznia br. Jak powiedział PAP podkomisarz Przemysław Kimon z zachodniopomorskiej policji, ciągniki pozostaną w mieście do środy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • ekojajo 2014-01-15 18:28:53
  na razie żyję z dopłat za 2012r,bo mam decyzję za 2013r,ale pomyloną i pieniędzy brak!
 • law 2014-01-15 18:20:25
  ekojajo Ty też ,ale wysyp.I jeszcze żyjesz,Kto Cię utrzymuje?.
 • arszczecin 2014-01-15 18:09:09
  słuchajcie. info z lokalnych mediów: szef kółek rolniczych na pomorzu zachodnich "jasiu prawdziwek" nie popiera protestu.

  kontra protestu: jasiu prawdziwek nie jest szefem kółek ;)
  samozwańczy król julian, samozwańczy szef kółek
 • s 2014-01-15 18:05:34
  Stasiu znowu sięgnął po jointa!
 • ekojajo 2014-01-15 17:50:48
  Popieram strajk i solidaryzuję się!!!
  Ja od 10 lat nie kupuje już żadnych środków do produkcji,paliwa ,maszyn,nie palę nie piję alkoholu zakupionego w Polsce,nie płacę vat-u ani akcyzy to chyba też jest protest ?????
 • lawa 2014-01-15 17:21:21
  Stanisław, ani kieliszka więcej.
 • STANISŁAW 2014-01-15 16:01:23
  -- 2 województwa ,, rolnicy z całego POMORZA i z całej polski , macie poparcie , nauki światowej ,, która powołała nowe instytucje ,do odbudowy rolnictwa , medycyny i przemysłu ,zrobili coś ,nic ,a gdzie biliony euro ??? -- do zagospodarowania i odbudowania na pomorzu jest ok 2 mln ha , każdy wie o tym ,, ile trzeba środków i gigantycznej pracy na 10 lat by odbudować , biologia za przemysł ,wiemy jaki świat ma technikę , rolnictwo będzie nauka finansować w całości ,co wam ,nauka zapłaci , na 50 lat ,są zarezerwowane środki ,będzie prowadzić nauka światowa ,, przepisy wam , może zmienić ,, -- od jakiego powiatu zaczynamy pracę ? środki dali ( na stare gatunki ) dodatkowe do mojej celem przekazania młodzieży wiedzy ,, jak leczyć bezwłady i po złamaniach ,regeneracja biologiczna ,,za to będą finansować naszą medycynę ,, opracowałem technologie przyszłości , na świecie wdrażają ,, każdy mieszkaniec pomaga za wiedzę naszych rolników ,,SPRZĘT I WSZYSTKO OTRZYMACIE , miasta otrzymają przemysł ,,,prawa i płaca jak w UE ,DLA KAŻDEGO MIESZKAŃCA ,BILIONY CZEKAJĄ ,,,,,,cześć rolników musi w gazecie ogłosić zgodę ,innego nie mamy wyjścia , PÓŹNIEJ dopłat nie będzie z UE ,,,DYREKTYWY.. PRZYSZŁE STRATEGIE ,,USTALONE ,,, ,,,,,,
 • krzysiek222 2014-01-15 10:31:14

  GORĄCO POZDRAWIAM I POPIERAM ROLNIKÓW Z POMORZA szkoda że nie ma z nami już ś.p.Andrzeja Leppera nie mamy już polityka tej miary ale przecież o to im chodziło , gdy zabierał głos to warszawka się po prostu bała a to było dla nich nich bardzo upokarzajace dalej nie będę mówił jeszcze raz pozdrawiam z Małopolski
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!