Przedstawiciele firm z Emiratów wizytujący przez kilka ostatnich dni nasz kraj reprezentowali 3 sektory: branżę spożywczą, budowlaną oraz design. Większość z uczestników misji to przedsiębiorcy, będący producentami oraz dystrybutorami, nie tylko na obszar ZEA, ale i całej Zatoki Perskiej oraz Północnej Afryki.

Poza spotkaniami z partnerami biznesowymi reprezentanci firm z ZEA spotkali się też z wiceminister Gospodarki Iloną Antoniszyn-Klik i prezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomirem Majmanem.

"Mamy w Polsce najwyższej jakości renomowane marki, które z powodzeniem mogą dostarczać produkty i usługi na rynki arabskie" - oceniła Antoniszyn-Klik. Jej zdaniem szczególnie zainteresowani ZEA są nasi przedsiębiorcy produkujący sprzęt medyczny i aparaturę pomiarową, a także kosmetyki, jachty i łodzie luksusowe, biżuterię i kosmetyki.

"Myślę, że w ZEA popularność zyskałaby także polska żywność" - dodała. Przedstawiciele firm, które odwiedzały nasz kraj chcieliby m.in. eksportować z Polski wołowinę i drób "halal". Przeszkodą stojącą na drodze swobodnego handlu takim mięsem jest jednak fakt, że według obecnych przepisów ustawy o ochronie zwierząt ubój rytualny w Polsce jest zakazany.

Możliwości eksportu istnieją jednak jeśli chodzi o mięso wieprzowe. Wprawdzie muzułmanie go nie jedzą, ale przedsiębiorcy z ZEA wykazywali nim zainteresowanie, aby móc je oferować np. przyjezdnym.

Przedstawiciele firm z Emiratów w ramach wizyty w Polsce odwiedzili między innymi Zakłady Mięsne w Mokobrodach i Sokołów S.A.

Mieszkańcy Zatoki Perskiej coraz mocniej interesują się polskim designem. Sektor ten reprezentowały dwie z dziewięciu firm, które odwiedzały nasz kraj. W kwietniu oferta polskich designerów i stolarzy pokazywana była na targach AIM w Dubaju.

Wizyta przedsiębiorców z ZEA realizowana była jako element programu promocji na terenie Emiratów w 2014 r., w ramach projektu Ministerstwa Gospodarki pn.: "Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych". Za jego realizację odpowiada PAIiIZ.

Według PAIiIZ największe możliwości dla polskiego biznesu w ZEA stwarza branża budowlana, zwłaszcza w zakresie dostawy sprzętu i materiałów do rozbudowy infrastruktury, przetwórstwo rolno-spożywcze i przemysł obronny. Łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w ZEA szacowana jest na 150 mln USD.

Zjednoczone Emiraty Arabskie ze względu na swe położenie uznawane są za "bramę" regionu Zatoki Perskiej. W ubiegłym roku polski eksport do tego kraju zwiększył się o 70 proc. osiągając wartość 725 mln dol. (w 2012 r. było to 439 mln dol.). Wartość naszego eksportu artykułów spożywczych wynosiła w 2013 r. 98 mln dol.

Podobał się artykuł? Podziel się!