Przykłady można by mnożyć, a profesor podaje te, dotyczące funkcjonowania rynku zbóż.

- Gdy ceny zbóż szybowały w górę, to Komisja Europejska otworzyła kontyngenty importowe, a jednocześnie nie zawiesiła eksportu zbóż - mówi Kowalski.

To ma swoje konsekwencje.

- Europa znalazła się na zakręcie - mówi prof. Kowalski.  -  Jak patrzę na pierwszą dziesiątkę najbogatszych państwa na świecie, to nie dostrzegam w niej krajów europejskich.

Profesor zwraca uwagę na tworzenie się nowego ładu gospodarczego na świecie.

- Chińczycy o tych faktach rozmawiają żartobliwie - mówi Kowalski. - Rozmawiałem z pewnym chińskim naukowcem, ekonomistą o gospodarce światowej - pytając o Europę, zasugerował, że to ta część świata, która jest półwyspem na zachód od Azji - dodaje.

- Akty prawne Unii Europejskiej i jej instrumenty w ramach Wspólnej Polityki Rolnej sprzyjają rolnictwu industrialnemu. Jeżeli ma być inaczej, to trzeba przemodelować politykę i jej instrumenty - powiedział prof. Andrzej Kowalski.

Prof. Andrzej Kowalski był jednym z uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. "Farmer" patronuje temu wydarzeniu. Organizatorem Kongresu jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA, wydawca dwutygodnika "Farmer" oraz portalu farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!