PRZEGLĄD PRASY: Zwykle fundusz tworzy się ze składek i rolników, i przetwórców. Czasem, jak w Austrii, składki wpłacają wielkie sieci handlowe. W UE do funduszu nawet w 75 proc. dokłada się Komisja Europejska - pisze Krystyna Naszkowska.

Za te pieniądze kraj promuje na świecie swoje produkty. (...) Resort rolnictwa za czasów ministra Krzysztofa Jurgiela z PiS przygotował projekt, zgodnie z którym składki na fundusz mieli płacić przetwórcy, a przy dzieleniu pieniędzy najważniejszy byłby minister rolnictwa i rolnicy. (...) To się nie spodobało przetwórcom. W połowie kwietnia zwołali do resortu rolnictwa organizacje reprezentujące rolników i przetwórców, aby wypracować kompromis. (...)

Organizacje rolnicze zgodziły się na płacenie składek, ale resort obstaje przy swoim. W piśmie do "Gazety Wyborczej" tłumaczy, że m.in. utrudniłoby to nadzór nad procesem gromadzenia środków. Przedsiębiorcy domagają się teraz wycofania projektu z uzgodnień międzyresortowych i przesłania go ponownie do konsultacji społecznych. (...)

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobał się artykuł? Podziel się!