Na swojej stronie internetowej zakłady "Viola" poinformowały, iż Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy, na podstawie przeprowadzonych badań uznał, że wyroby z Lniana znajdujące się w wojskowych magazynach "spełniają kryteria bezpieczeństwa żywności". Próbki produktów zostały przebadane mikrobiologicznie w akredytowanych laboratoriach Zakładów Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu i Gdańsku.

- Żaden z wyników nie wskazuje na jakiekolwiek nieprawidłowości. Wojskowy Inspektor Weterynaryjny w Bydgoszczy podjął więc decyzję o uwolnieniu wędlin zabezpieczonych w wojskowych magazynach żywnościowych i zezwolił na wydawanie ich do spożycia - podkreślił zarząd "Violi".

Firma z Lniana miała podpisany kontrakt na dostawę świeżego mięsa i przetworów wędliniarskich do 25 jednostek wojskowych na terenie kraju. Po nagłośnieniu zarzutów o dodawanie przez zakład do świeżych wędlin starych wyrobów, wycofanych ze sklepów, wojsko zarządziło zdeponowanie w magazynach i przebadanie posiadanych produktów "Violi".

Pozytywne wyniki badań przeprowadzonych przez wojskowe służby prawdopodobnie nie pomogą jednak "Violi" w odzyskaniu wojskowego klienta. Po wstrzymaniu 7 marca produkcji w zakładzie przez inspekcję weterynaryjną, i w konsekwencji niedostarczenie kolejnych dostaw, wojsko wypowiedziało dotychczasowy kontrakt.

ZM "Viola" czekają obecnie na zaakceptowanie przez inspekcję weterynaryjną programu naprawczego. Projekt tego dokumentu przekazały już w ubiegłym tygodniu, ale zdaniem inspektorów wymagał on poprawek i wciąż trwają korekty.

Wojewódzka stacja Sanepid w Bydgoszczy poinformowała w środę, że jej inspektorzy sprawdzili 277 miejsc - głównie sklepów i hurtowni - w których mogły być sprzedawane wyroby Violi. Wycofano z nich wyroby znajdujące się na liście 44 przetworów, które inspekcja weterynaryjna nakazała wycofać z obrotu.

- Listę tych wyrobów odnaleźliśmy podczas kontroli dokumentacji w +Violi+. Zarząd firmy umieścił na niej te produkty, do których dopuszczał dodawanie wyrobów wycofanych ze sklepów - powiedział Zygmunt Gadomski, p.o. powiatowy inspektor weterynarii w Świeciu nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie).