PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

PSL apeluje o odwołanie ministra rolnictwa w związku z ASF

PSL apeluje o odwołanie ministra rolnictwa w związku z ASF Fot. Michał Oleksy

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przez ponad dwa lata nie zrobił nic by zapobiec epidemii afrykańskiego pomoru świń; apelujemy o jego odwołanie - mówił podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł ludowców Paweł Bejda.Główny Inspektorat Weterynarii poinformował w piątek, że u ponad 150 odstrzelonych lub padłych dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego wykryto chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Podczas środowej konferencji prasowej do sprawy odnieśli się politycy PSL, którzy krytykowali obecnego szefa resortu rolnictwa. - Panie premierze żądamy odwołania ministra rolnictwa, który w tej sprawie od ponad dwóch lat nie zrobił nic. Zagrożone są polskie hodowle, zagrożone są polskie przedsiębiorstwa, polscy rolnicy. To są już wielomilionowe straty - przekonywał Bejda.

- Czas pokazuje, że należy podjąć natychmiastowe działania, a tym pierwszym, natychmiastowym działaniem jest odwołanie ministra rolnictwa - dodał polityk ludowców.

Bejda wskazał, że gdy PiS przejmowało władzę w Polsce były tylko cztery ogniska ASF. Tymczasem - jak dodał - w 2017 r. nowych ognisk choroby pojawiło się 87.

- PSL wzywa premiera Morawieckiego do podjęcia natychmiastowych działań w celu zapobiegania tak bardzo szybko rozprzestrzeniającej się epidemii afrykańskiego pomoru świń - mówił Bejda.

GIW w piątkowym komunikacie podał, że podobnie jak we wcześniejszych wypadkach ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytutu Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. To wyniki badań otrzymane przez Inspektorat między 13 a 19 grudnia.

Inspektorat poinformował o ponad 80 nowych przypadkach ASF u dzików. Jeden przypadek może dotyczyć kilku odstrzelonych lub padłych zwierząt.

W miniony czwartek Senat jednogłośnie bez poprawek poparł specustawę, która ma zwiększyć skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików oraz budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy. Projektowana ustawa ma wejść w życie 7 dni po jej ogłoszeniu. Teraz trafi do podpisu prezydenta.

Afrykański pomór świń jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń i powoduje duże straty materialne. Wirusa choroby wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r. Do niedawna zachorowania koncertowały się w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Pod koniec listopada służby weterynaryjne poinformowały, że afrykański pomór świń przekroczył Wisłę w okolicach Warszawy.

Dotychczas odnotowano 104 ogniska tej choroby u trzody chlewnej (z czego 81 w tym roku) w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 832 przypadki ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)

 • pepe 2017-12-28 21:32:31
  A czemu PSL nie apeluje o odwołanie pogodynek z TV w związku z brakiem śniegu w Święta ??? No ja się pytam czemu ? ! :))))) Żenada ...
 • pislam 2017-12-28 19:36:36
  " Senat jednogłośnie bez poprawek poparł specustawę, która ma zwiększyć skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików oraz budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy. "
  I jakie to proste! Jedna spec ustawa i temat rozwiazany! Brawo Pis.
 • antymichnik 2017-12-28 15:04:52
  tylko psl jest wstanie powstrzymać ASF, sawicki w nocy wyłapie wszystkie dziki
 • bardziej doinformowany 2017-12-28 09:52:52
  chce zwrócić uwagę ze rozwiezienie dzików to nie Jurgiela a Koniecznego z Min. Srod. decyzja.. za rozprzestrzenianie ASF odpowiada min.srodowiska i wzorowy model łowiectwa. A że Jurgiel trochę przysypia to inna sprawa. Ale kto Spi nie grzeszy?
 • Rolnik 2017-12-28 07:42:50
  Niech go odwołają w diabli. A w sprawie asyfu niech zacznie mówić jak było i jest a nie rżnie głupa razem z Puławami.
 • Szyszka😂😂😂 2017-12-28 01:42:24
  Jeszcze lepszy cyrk wypuszczanie odłowionych dzików w tereny rolne jakim prawem to prawdziwy sabotaż OGRODZIĆ PAŃSTWOWE LASY I TAM HODOWAĆ PAŃSTWOWE DZIKI A NIE NISZCZYĆ PRYWATNE UPRAWY ROLNE _ WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA I PAŃSTWO ORAWA ?🤑🤑🤑
 • Hans 2017-12-27 22:55:50
  Prawdziwy fenomen to odlowic dzika i .....przewieźć go w glab polski. Mistrzostwa świata! Co za idiota na to zezwolił. To tak jak kiedyś mowiono o szczurach. Złapać i posmaruj pod ogonem trutką może zdechnie. Cyrk i koripcja.
 • wkurzony rolnik 2017-12-27 22:30:08
  P.premier musi natychmiast szkodnika się pozbyć bo takiej niekompetencji wpolskim rolnictwie od 30 lat nie było Jurgiel musi natychmiast odejść za niekompetencję nepotyzm rozdawnictwo pieniędzy podatników swojakom ASF
 • Sprzedajne psy skowyczą 2017-12-27 20:57:15
  A won chamy oderwane pod koryta do pracy
 • Tu 2017-12-27 20:45:49
  Jak go odwołacie to kto Wam dopłaty wyrówna(wynegocjuje w nowym budżecie na rolnictwo UE), obiecywali w kampanii wyrównać
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!