PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

PSL jeszcze nie wie czy jest za ubojem rytualnym

Autor: PAP/ farmer.pl

Dodano: 08-12-2012 17:39

Tagi:

Wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński poinformował, że klub parlamentarny Stronnictwa podejmie we wtorek decyzję dotyczącą ewentualnej legalizacji uboju rytualnego. Zastrzegł, że decyzja będzie poprzedzona analizą zleconych ekspertyz, podaje PAP.- Uważamy, że debata wokół tej bardzo złożonej kwestii jest zbyt emocjonalna i za mało racjonalna. Zleciliśmy pracę ekspertom, w zależności od tego, jaki osiągniemy wynik, to klub parlamentarny podejmie we wtorek decyzję- powiedział Piechociński w sobotę dziennikarzom.

Wicepremier ocenił, że obrońcy praw zwierząt prawdopodobnie nie chcieliby, aby doszło do sytuacji, kiedy "znaczna część polskiej hodowli emigruje poza granice kraju" i tam nastąpi uśmiercanie zwierząt. W konsekwencji doszłoby do "dramatycznych strat" w polskim eksporcie i utraty kilku tysięcy miejsc pracy.

- Jestem zwolennikiem spokojniejszej, wszechstronnej dyskusji, z pełną analizą, żeby decyzja, którą podejmiemy w debacie publicznej pozwoliła nam osiągnąć cel, jakim jest bardziej niż dotąd humanitarne traktowanie zwierząt - zadeklarował Piechociński.

Dopytywany, co mają wykazać zlecone ekspertyzy wicepremier powiedział jedynie, że minister rolnictwa Stanisław Kalemba i przewodniczący klubu PSL Jan Bury będą mogli po zapoznaniu się ze zdaniem ekspertów "jednoznacznie przedstawić tę kwestię".

Przyznał, że dzisiaj nie ma w parlamencie nie tylko "sympatii dla utrzymania tych rozwiązań, ale także większości głosów".

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział, że powstaje poselski projekt, który ma legalizować ubój rytualny. Ze źródeł zbliżonych do klubu PSL wynika jednak, że politycy tej partii zastanawiają się, czy nie zrezygnować z pomysłu składania takiego projektu.

Nowe unijne przepisy dopuszczają ubój rytualny, ale pozwalają państwom utrzymać jego zakaz. Jedynym warunkiem jest złożenie do końca roku zastrzeżenia w tej sprawie.

Według Kalemby ubój rytualny powinien być legalny ze względu na szacunek dla swobód religijnych, a także przez wzgląd na 30 zakładów zajmujących się nim.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w ubiegłym tygodniu, że sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją jest przepis rozporządzenia, który pozwala na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia. Trybunał orzekł, że zakwestionowany przez niego przepis straci moc 31 grudnia 2012 r. Jeżeli do końca roku przepisy nie zostaną zmienione, to na mocy obowiązującej ustawy o ochronie zwierząt ubój rytualny będzie w Polsce zakazany. Ministerstwo rolnictwa po analizie wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznało, że niezbędna będzie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie, że decyzja w sprawie ustawy powinna zostać poprzedzona analizami. "Będziemy badali w najbliższych dniach, czy (...) rację mają ci - m.in. posłowie PSL - którzy twierdzą, że to jest interes dla Polski na poziomie co najmniej miliarda złotych rocznie i wielu tysięcy miejsc pracy - taką informację otrzymałem" - powiedział premier.

Jak dodał, ważna jest też precyzyjna informacja, czy ubój rytualny jest jakościowo boleśniejszy z punktu widzenia zwierząt niż ubój metodami tradycyjnymi.

Obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt nie uznaje wyjątków od obowiązku ogłuszania zwierząt przed ubojem, ale w 2004 r. minister rolnictwa wydał rozporządzenie zezwalające na to.
Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Cyborg 2014-12-15 20:26:17
  Cytowany tytuł brzmi: "PSL jeszcze nie wie czy jest za ubojem rytualnym". Czy w dobie internetu tak trudno zasięgnąć rady u naszych przyjaciół w Tel Awiwie?
 • rol-nićk 2013-01-03 00:27:17
  ja uważam że elektorat psl jest za ubujem rytualnym
 • doradca 2013-01-02 23:06:56
  Panie Premierze. Aby sie dowiedzieć czy " ubój rytualny jest jakościowo boleśniejszy z punktu widzenia zwierząt niż ubój metodami tradycyjnymi", trzeba sie poddać ubojowi rytualnemu. Tę sprawę można jednoznacznie określić jedynie metodą empiryczną. PSL pod nowym kierownictwem, działa według starej zasady: jesteśmy za a nawet przeciw. Jesteśmy w rządzie, a nawet w opozycji. Czym się martwić ?. Oddaliście na pożarcie GMO, więc śmiało głosujcie za ubojem rytualnym. Najwyżej stracicie ze 2% i nie przekroczycie progu wyborczego.
 • Ulli 2012-12-12 00:50:03
  MSM pięknie ,ale jak to się ma do tej maszyny która obraca zwierzę do góry nogami i tej masówki w ubojniach ? Wątpię czy tam ktoś patrzy zwierzęciu w oczy i do niego przemawia.
 • ggg 2012-12-11 17:02:13
  http://wyborcza.pl/1,75248,13030012,Naukowcy_do_premiera_Tuska__uboj_rytualny_to_skrajne.html
 • MSM 2012-12-10 18:32:42
  Ubój rytualny halal a cierpienie zwierząt

  Zasady Sharia (korzenie Systemu Halal) wymagają, aby społeczność ludzka traktowała wszystkie istoty żyjące z szacunkiem, oraz by ich życie było chronione wraz z zapewnieniem im należnego dobrostanu.
  W Systemie Halal obowiązuje bezwzględny zakaz narażania zwierząt na cierpienie, ranienie i zadawanie bólu (także znęcania się psychicznego). Jednocześnie należy pamiętać o tym, że nie istnieje żaden zakaz spożywania produktów mięsnych, pochodzących ze zwierząt, a więc ubój zwierząt jest jak najbardziej dopuszczalny (jeśli jest to pokarm konieczny).
  Ogólnie rzecz biorąc, ubój ma być niejako formą oddania szacunku przyrodzie i podziękowaniem Bogu za zwierzę, które musi zostać zabite i poświęcone człowiekowi jako pożywienie. W tym celu osoba dokonująca uboju zobligowana jest do wypowiedzi rodzaju modlitwy, specjalnej suplikacji, patrząc przy tym w zwierzęciu. Fakt ten sprawia, że osoba taka jest bezpośrednio świadkiem jego ostatniego tchnienia i zdaje sobie sprawę o rangę uboju.
  Humanitarny ubój Halal ma być zredukowaniem cierpienia. Z drugiej strony jest to niejako wieź zacieśniająca się pomiędzy ludźmi a zwierzętami, ponieważ społeczeństwo zaczyna odczuwać majestat życia oraz śmierci. {Gdyby każdy z nas miał własnoręcznie zabić jakiekolwiek zwierzę dla mięsa, które trafia potem na nasz stół, stalibyśmy się bardziej współczujący innym istotom i z pewnością spożywalibyśmy o wiele mniej białka zwierzęcego niż obecnie}.
  Ubój Halal wymusza pewien rodzaj szacunku do zwierząt i otaczającej nas przyrody.
  Podstawą tego założenia są zasady Islamu i słowa jednego z proroków Islamu. Muhammed (SLW)rzekł: „Bóg wymaga miłosierdzia od was we wszystkim, więc bądźcie delikatni, gdy zabijacie zwierzę, ostrzcie nóż, by zaoszczędzić im cierpienia.” Czy: „Gdy zabijacie zwierzę róbcie to jak najlepiej, naostrzcie nóź, by zmniejszyć cierpienie zwierzęcia”.

  Sam ubój niesie ze sobą wiele obwarowań, które mają jak już wspominano dwojaki sens. Obligatoryjną zasadą wobec zwierząt jest unikanie wszystkich działań powodujących ból. Po pierwsze, zwierzęta przeznaczone na ubój nie mogą być poddawane wcześniej jakiejkolwiek niepotrzebnej formie stresu. Jeżeli natomiast dokonuje się aktu Zabiha (uboju), powinno to być wykonane najszybciej i skutecznie, najlepiej jednym cięciem, tak by zwierzęta nie cierpiały zbyt długo. Co więcej zwierzęta nie mogą przebywać w tym samym pomieszczeniu, w którym dokonuje się uboju. Ma to na celu zaoszczędzenie im niepotrzebnego stresu. Każdy etap czy to spęd, transport czy przebywanie zwierząt musi gwarantować, że na każdym etapie będą one traktowane z należnym im szacunkiem. W przeciwnym razie żywność straci status Halal. Jakakolwiek forma bicia zranienia czy nacięcia jest zabroniona już na etapie transportu czy osobników oczekujących na ubój.
  Także inne czynności mogące powodować nagły stres czy strach są zabronione.
  W Systemie Halal zwierzę uśmiercane jest jednym cięciem bardzo ostrego noża, który przecina tchawicę, arterię i żyłę szyjną.
  Oznacza to, że zwierzę umiera „od razu”. W „zwykłych” ubojniach NIE Halal zdarza się, że zwierzęta już na rampie transportowej są traktowane bolesnym poganiaczem (często elektrycznym) oraz przed ubojem ogłuszane w niewłaściwy sposób. Tak więc oszałamianie zwierząt przed ubojem, które powoduje cierpienie (np. nieodpowiednie parametry narzędzi ogłuszających) jest niedozwolone. Jeśli oszałamianie jest stosowane, aby zminimalizować cierpienie zwierząt może być stosowane, lecz powinno odbywać się według wielu wymogów, których nie będziemy poruszać w dzisiejszym artykule.
  Generalizując, zwierzę powinno być oszołomione tymczasowo. Co to oznacza w praktyce? Oszołomienie nie powinno zabić ani przyczynić się do stałych urazów osobnika poddawanego ogłuszeniu. Narzędzie służące do ogłuszania nie powinno przenikać do ciała, czy powodować przełamania kości czaszki głowy.
  Jakiekolwiek ogłuszenie jeśli zostało spowodowane, powinno po zaprzestaniu działania bodźca pozwolić na powrót czynności życiowych osobnika poddanego wcześniej tej czynności.
  Jak pokazują badania naukowe bardzo trudno jest określić właściwe parametry narzędzi oszałamiających. W przypadku ogłuszania elektrycznego (u drobiu) ma to związek zarówno z wagą ptaków, liczbą osobników zanurzanych w wannach, w których są ogłuszane oraz oczywiście kondycją zwierząt, co jest cechą indywidualną i trudną do obliczenia.
  Co więcej, drób oszołamiany jest przeważnie w kąpieli wodnej metodą ciągłą (elektrody stanowią strzemiączko i elektrolit w którym zanurzana jest głowa ptaka) i proces przeprowadzany jest co najmniej na kilku ptakach, należy więc uwzględniać całkowite natężenie prądu miedzy dwiema elektrodami w zależności do liczby (czy wagi i kondycji) ptaków poddawanych jednocześnie oszołamianiu. Dodatkowo ważne są parametry prądu. Zwiększenie cierpienia poprzez oszołamianiu elektryczne i co za tym idzie duża liczba bicia skrzydłami u ptaków poddawanych tej czynności, pociąga za sobą znaczące zużycie ich energii oraz w konsekwencji powoduje obniżenie pH w mięśniach. Poza tym towarzysząca wysoka temperatura tuszek, powoduje denaturację białek i przyczynia się do występowania w otrzymywanym mięsie syndromu PSE.
  Według innych badań u ptaków można obserwować też wolniejsze wykrwawianie. W mięsie wzrasta stężenie kwasu mlekowego pod wpływem tylko i wyłącznie samego oszołamiania zwierząt (znacznie szybciej w przypadku zastosowania prądu o wyższej częstotliwości). Dla zwierząt poddawanych oszołamianiem o większej częstotliwości stwierdza się znaczne straty wywołane wyciekiem termicznym.
  W przypadku bydła, często stosuje się ogłuszanie mechaniczne z użyciem bolca, który boleśnie przebija kości czaszki. Dopiero po unieruchomieniu zwierzęcia, to znaczy praktycznie po ustaniu pewnych czynności życiowych następuje cięcie rzeźnicze. Tak zwany właściwy ubój.
  Zdarza się także, że zwierze umiera z powodu samego ogłuszenia, co rzutuje na spożywanie przez nas wątpliwej jakości mięsa.
  W systemie muzułmańskim jest to niedopuszczalna praktyka, uważana za niehumanitarne traktowanie zwierzęcia, sprawianie mu dodatkowego bólu i otrzymywanie mięsa, które staje się zabronione do spożycia. Często stosowane poza Systemem Halal oszołomienia wyłącznie i tylko z nazwy jest ułatwieniem i zmniejszeniem cierpienia zwierząt. W rzeczywistości jest to tak naprawdę ułatwienie dla ubojowca (unieruchamia zwierzę). Co gorsza, metoda nowoczesna, tak zwana europejska, zachodnia jest o wiele brutalniejsza w uboju.
  Istnieje w Polsce wielu przeciwników tak zwanego uboju rytualnego Halal, jednak opinie te wynikają z niewłaściwego poznania Systemu Halal, bądź też zapoznania się ubojniach nim w ubojniach Trzeciego Świata i innych biednych krajów stosujących System Halal wyłącznie z nazwy. Często też wiele ubojni (także w krajach typowo muzułmańskich) uważa, że wystarczy dokonać uboju Halal i mięso jest już Halal. Jest to błędne mniemanie. Według Systemu Halal tak naprawdę, dobro zwierzęcia jest niezmiernie ważne od jego urodzenia do uboju (wraz z traktowaniem zwierząt, pożywieniem i warunkami chowu oraz dbałości o środowisko naturalne).
  Po drugie, prowadzenie całościowego Systemu Halal oraz przeprowadzany w ten sposób ubój służy poprawie walorów zdrowotnych mięsa, (co zostało potwierdzono przez obecnie prowadzone badania naukowe). Spożywanie mięsa z padliny zwierząt, które zginęły nie wykrwawiając się należycie oraz u których podnosił się poziom hormonów stresowych czy nieprawidłowo karmionych (zawartość zakazanych substancji przenikających do mięsa wraz więcej karmą) może być dla nas zagrożeniem, a co więcej rzutuje to na gorszej jakości produktów zawierających więcej bakterii i innych szkodliwych substancji wpływających na nasze zdrowie.
  W mięsie zwierząt „źle” ubitych NIE Halal najczęściej wykrywa się zwiększoną podatność na procesy gnilne. Jest to również udowodnione badaniami naukowymi.
  W tym przypadku aspekt uboju Halal ma właściwe podejście dla zwierząt oraz dbałość o jakość produktów, które spożywamy. Mówiąc w skrócie, jak już podkreślano metody oszałamiania i sam przebieg uboju wiąże się z różnorakimi punktami krytycznymi związanymi z traktowaniem zwierząt oraz z późniejszą jakością tuszek i mięsa…A jakość ma niebagatelne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy (ekonomia zysku) oraz klienta (ekonomia zdrowej i bezpiecznej, smacznej żywności).
  Reasumując wszystkie zasady i metody uboju Halal, jego zalety i wady wydaje się, że najkorzystniejszym dla zwierząt (humanitaryzm, ochrona praw zwierząt) oraz jakości mięsa jest System uboju HALAL. Dowiodły to także badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Hanowerze. Profesor Wilhelm Schulze i współpracownicy z Hanover University w Niemczech niedawno potwierdzili naukowo, że bezpośrednia metoda uboju jest bardziej humanitarna dla zwierząt i dostarcza mniejszego cierpienia w porównaniu do konwencjonalnych metod stosowanych powszechnie na Zachodzie. W skrócie, stwierdzono używając Elektro Encefalografu (EEG) i Elektrocardiogramu (ECG), że w ciągu 3 pierwszych sekund po cięciu nie notuje się istotnych zmian w mózgu w porównaniu do stanu przed uboju. Zespół badawczy sugeruje, że zwierzęta nie odczuwały zwiększonego cierpienia bezpośrednio po cięciu. Porównano tymi samymi metodami ubój bydła z użyciem ogłuszacza z bolcem. Aparatura badawcza wykazywała wówczas zwiększenie bólu bezpośrednio po oszołomieniu, łącznie z wcześniejszym ustaniem bicia serca zwierzęcia po ogłuszeniu, co skutkowało dodatkowo mniejszym wypływem krwi i pogorszeniem jakości mięsa.
  Reasumując nasze rozważania, Islam stoi na stanowisku, że zwierzęta są czymś więcej niż tylko pokarmem czy surowcami przetwarzanymi w pokarm. Jednakże w nowoczesnych gospodarstwach zwierzęta dziś traktuje się je często jak maszyny produkcyjne, utrzymując i hodując je w zbyt małych pomieszczeniach, co jest spowodowane zwiększeniem intensyfikacji hodowli. Naraża to jednak zwierzęta na dodatkowe, często ogromne cierpienia. Islam zabrania powyższego traktowania. W Systemie Halal nie wolno dokonywać prozaicznej czynności jak pozbawiania rogów u krów, czy znakowania bez znieczulenia.
  Normy islamskie zabraniają jakiegokolwiek znęcania się nad zwierzętami i spożywania mięsa z osobników, które cierpiały podczas uboju. W prawie zwyczajowym Islam jasno określa ogólny stosunek ludzi do zwierząt, zabraniając złego traktowania jak i niszczenia otaczającej nas przyrody. Muhammed rzekł mawiać: „Kto jest miły, humanitarny dla stworzeń Boga, Bóg będzie miłosierny dla niego”. Islam uznaje, że zwierzęta posiadają duszę, (nieco inną od ludzkiej) oraz, że posiadają pewien stopień uczuć.
  Co więcej zasady Shariah poruszają kwestię ochrony przyrody mówią o zakazie wycinania drzew, o ochronie i dobroczynności wobec dzikich zwierząt i o wielu innych zagadnieniach nazywanych w dzisiejszej nomenklaturze ochroną środowiska.
  Filozofia islamska dotycząca traktowania zwierząt uznaję wszystkie żyjące istoty za posiadające duszę. Wszystkie zasady o traktowaniu zwierząt wywodzą się z Koranu i Sunny i są niejako nakazem Boga skierowanym do społeczności ludzkiej, by godnie traktować „niższe” istoty. Krótkim przykładem w temacie właściwego traktowania zwierząt są słowa Proroka Muhammeda(SLW) :
  „Człowiek, który nie zna litości wobec żyjących istot (zwierząt) nigdy nie zdobędzie łaski Boga”.
  Islam zakazuje między innymi:
  - zabijania zwierząt w innych celach niż zdobycie pożywienia.
  -używania zwierząt jako cele strzelnicze
  - polowań dla własnej przyjemności
  - organizowania walk zwierząt innych brutalnych sportów z użyciem zwierząt
  - znęcania się, okaleczania.
  Wszystkie zwierzęta muszą być do samego końca ich życia traktowane z szacunkiem i chronione przed niepotrzebnym bólem.
  Dla przykładu zacytujmy słowa Hadisu. Zapytano proroka: Czy czeka nas nagroda za dobroć wobec zwierząt? Prorok Muhammed (SLW) odparł: Nagroda jest za dobroć wobec każdej żywej istoty”.
  Oraz Muhammed (SLW) rzekł: „Dobry czyn uczyniony zwierzęciu jest jak dobry uczynek dany człowiekowi, każdy akt okrucieństwa wobec zwierzęcia jest jak akt okrucieństwa wobec człowieka”. Słowa te są kwintesencją humanitaryzmu w Systemie Halal i prawie religijnym.
 • sowizdrzał 2012-12-08 18:18:09
  Ale za swoimi kolesiami to wiedzą że są
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.52.166
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!