Jak ocenił w rozmowie z PAP poseł Eugeniusz Kłopotek (PSL), "Rada spotyka się raz na kwartał, więc warto porozmawiać o sytuacji społeczno-politycznej w kraju". Zapowiedział też "dyskusję na temat funkcjonowania koalicji PO-PSL".

Pytany, jak ta dyskusja będzie wyglądać, odparł, że "oprze się na wymianie zdań i sugestii ze strony Rady pod adresem kierownictwa, jak postępować w ścisłych rozmowach koalicyjnych".

Sugestie - zdaniem posła - mają zapobiec zaskakiwaniu PSL przez partnera koalicyjnego. "Potem z takimi pomysłami nie wiemy co zrobić, a najczęściej w takich sytuacjach partner się z nich wycofuje. Lepiej najpierw porozmawiać" - dodał.

Kłopotek podał tu przykład dotyczący planów PO związanych z przyszłością szpitali. "Jeżeli się normalnie porozmawia i przedstawi argumenty, to wszystko inaczej wygląda i różni się od tego, co pokazuje opozycja" - ocenił. Rada - jak dodał poseł - ma zająć stanowisko w tej sprawie.

W czwartek przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski oświadczył, że "rząd chce przekazać szpitale samorządom". Jak zapewnił, rząd nie sprywatyzował i nie zamierza prywatyzować żadnego szpitala. Z kolei premier Donald Tusk zapewniał w piątek w Radiu ZET, że PO dąży do komunalizacji, a nie - jak sugeruje opozycja - prywatyzacji szpitali. Jak mówił, Platforma chce dać szpitalom "realnego właściciela, w tym przypadku samorząd".

Według sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego Ewy Kierzkowskiej, Rada zajmie się też propozycjami reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które opracowuje dla PSL zespół ekspertów.

Kłopotek dodał, że "czas już na finalizowanie projektu ustawy dotyczącego KRUS". "Rada musi wypowiedzieć się na temat propozycji ekspertów, czy są one słuszne. Każdy ma swoje poglądy, ale potrzeba nam konkretów, bo wszyscy nas atakują" - mówił.

Według wstępnych założeń reformy KRUS przygotowanych przez resort rolnictwa wysokość składek na KRUS miałaby zostać uzależniona od wielkości standardowej nadwyżki bezpośredniej, stosowanej powszechnie w krajach UE do oceny wielkości ekonomicznej gospodarstw. Docelowo wysokość składek powinna być powiązana z osiąganym dochodem.

Resort uważa też, że obecnie wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie nie jest celowe.

Równocześnie ma zostać zmieniony sposób ustalania wysokości świadczenia emerytalno-rentowego, tak aby zapewnić zróżnicowanie świadczeń w zależności od wysokości i okresu opłacania składki.

W miniony wtorek premier Donald Tusk poinformował, że za trzy tygodnie PSL ma przedstawić do oceny projekty i propozycje dotyczące reformy KRUS.

Kierzkowska zapowiedziała też, że podczas posiedzenia Rady minister pracy przedstawi założenia dotyczące reformy emerytalnej. "Prosiliśmy ją o to, chcemy wysłuchać tych propozycji" - dodała.

Jak mówił Kłopotek, członkowie Rady chcą znać zamiary resortu, by móc przekonywać do nich w swoich regionach. "Musimy być uzbrojeni w argumenty" - powiedział. Jak podkreślił, PSL jest zadowolony z tego, że projekty Fedak zmierzają do aktywizowania zawodowego także ludzi starszych, a nie odsyłania ich na wcześniejsze emerytury.

Jednym z elementów reformy przygotowywanej przez resort pracy jest tzw. program "50+", którego celem jest zatrzymanie na rynku pracy ludzi po 50. roku życia. Obecnie pracuje zawodowo ok. 30 proc. tej grupy. Chodzi m.in. dokształcenia, dostosowywanie kompetencji tych osób do potrzeb pracodawców.

Jak podkreślił poseł, zakres "wielkich przywilejów emerytalnych" powinien być ograniczony zarówno jeżeli chodzi o różne służby, jak i nauczycieli.

Rada zajmie się też przygotowaniem do kongresu partii, który - jak mówiła Kierzkowska - jest planowany na październik lub listopad. Podczas kongresu odbędą się m.in. wybory władz partii.

Jak powiedział Kłopotek, Rada Naczelna PSL liczy 110 osób. Są to działacze ze wszystkich województw. Większość z nich jest wybierana na zjazdach wojewódzkich.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!