Sawicki podkreślał, że we wrześniu Parlament Europejski może przyjąć budżet UE na lata 2014-2020 i Polska będzie miała niewiele czasu - 2-3 miesiące - na przedstawienie swojej propozycji wykorzystania środków.

Siły rolnictwa nie można opierać wyłącznie na pozyskiwaniu dopłat, bo większe znaczenie ma dobre zarządzanie gospodarstwem, a także jakość i koszty produkcji - przekonywał podczas debaty były minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz (PJN).

Mojzesowicz wskazał też na potrzebę dobrej współpracy urzędników z rolnikami: "W Unii Europejskiej urzędnik współpracuje i chroni rolnika".

Jak przekonywał, jednym z podstawowych problemów, o których należy dyskutować, jest konkurencja dla Unii - w obszarze rolnictwa - ze strony Indii, Chin, czy Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Mojzesowicza należy się zastanowić, co zrobić, by polskie rolnictwo było w stanie konkurować w takich warunkach.

Uzgodniony przez kraje UE budżet na lata 2014-2020 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.

Debata PSL, PJN i SKL odbyła się w poniedziałek w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Wzięli w niej udział byli ministrowie rolnictwa: Marek Sawicki (PSL), Wojciech Mojzesowicz (PJN) i Janusz Byliński (SKL).

Debaty PSL i PJN (od poniedziałku także z udziałem SKL) są realizacją pomysłu tworzenia politycznego centrum na wybory europejskie w 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!