- Panie ministrze, mam do pana takie pytanie jako szef samorządu rolniczego. Brakuje mi tutaj jednej grupy rodziców, myślę tutaj o rodzicach, którzy prowadzą działalność rolniczą i objęci są ubezpieczeniem społecznym w KRUS. Okazuje się, że jednak nie dla wszystkich jest jednakowe prawo w tym kraju - zwrócił się do ministra pracy Walkowski.

- Dlaczego nie mogą również cieszyć się swoim rodzicielstwem przez 12 miesięcy, jak to jest przewidziane w ustawie dla innych grup zawodowych? - pytał Walkowski.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiadał, że - właśnie z inicjatywy PSL wyszła ustawa, która jest procedowana w Sejmie o odprowadzaniu składek za nieubezpieczonych, ubezpieczonych w KRUS-ie, samozatrudnionych i stworzeniu czegoś na wzór urlopu wychowawczego.
- Mam nadzieję, że ta ustawa zostanie niedługo przyjęta i to jest odpowiedź na temat rolniczy, bo tam budżet państwa będzie odprowadzał składki na ubezpieczenie rolnicze dla osób, które poświęcają swój czas na wychowanie - mówił minister.

Walkowski zaznaczył, że wydłużenie do roku urlopu dla rodziców prowadzić będzie do polepszenia bytu polskich rodzin i da możliwości i zachętę do tego, by - zastraszający proces demograficzny, który w ostatnich kilkunastu latach w naszym kraju zachodzi, zatrzymał się, a nawet obrał kierunek przeciwny.

Podobał się artykuł? Podziel się!