PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

PSL za dalszymi pracami nad projektem ustawy o nasiennictwie

Polskie Stronnictwo Ludowe, podczas pierwszego czytania prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie, opowiedziało się w środę za skierowaniem go do dalszych prac w komisji rolnictwa i przeprowadzaniem ponadpartyjnej dyskusji na ten temat.Zabierając głos w imieniu PSL, Stanisław Kalemba przypomniał, że prace nad ustawą o nasiennictwie prowadzone były w 2011 roku, ale ustawa ta została zawetowana przez prezydenta. Dodał, że PSL opowiadało się za wykreśleniem z tamtego projektu zapisów o GMO.

 Poseł zauważył, że spór w sprawie organizmów genetycznie modyfikowanych dotyczy nie tylko nasiennictwa, ale jest to kwestia niezwykle skomplikowana. O tym, jak trudna jest to sprawa, świadczy chociażby fakt, że ustawa o GMO, nad którą trwały prace w Sejmie w ubiegłej kadencji, nie trafiła nawet do drugiego czytania. Prace zakończyły się na sprawozdaniu specjalnej podkomisji. - Jednak wówczas prawie wszyscy posłowie opowiedzieli się za tym, by w Polsce obowiązywał zakaz upraw, jak i obrotu nasionami genetycznie modyfikowanymi - zaznaczył Kalemba.

W jego przekonaniu, dobre rozwiązania dotyczące ustawy o nasiennictwie mogą być wypracowane jedynie we współpracy wszystkich klubów.

Kalemba podkreślił, że polskie prawo w tym zakresie jest sprzeczne z europejskim. Chodzi o wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że Polska, zakazując swobodnego obrotu materiałem siewnym odmian GMO i zakazując rejestracji takich upraw w krajowym rejestrze, narusza unijne prawo. Zdaniem posła PSL spór nadal trwa i dotyczy nie określonego rządu, ale polskiego państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • nias 2012-02-29 13:20:35
    w sejmie o GMO zamiast o AN-Leszno z którą wielu rolników ma problem a jak wszyscy wiedzą ta agencja nie chroni hodowców a tylko nieudolnie zbiera haracz.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!