PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

"Puls Biznesu": Kwaśna mina białej kapusty

"Puls Biznesu": Kwaśna mina białej kapusty
www.wydawnictwo.ue.wroc.pl

Autor: PAP

Dodano: 26-11-2014 09:17

Co roku rolnicy ćwiczą na kapuście prawa ekonomii. W br. na jej nadpodaż wpłynęło embargo Rosji. Ale też Kowalski coraz bardziej niechętnie sięga po to warzywo - pisze "Puls Biznesu".



Ceny kapusty z roku na rok mocno się wahają, bo rolnicy reagują na dane za poprzedni sezon - mówi Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak wyjaśnia, wysoka cena zachęca do wysiewu w następnym sezonie, a wówczas zwiększona produkcja obniża cenę i zniechęca do uprawy kapusty za rok, w efekcie czego cena znów więc rośnie.

Według IERiGŻ w ub. sezonie producenci dostawali 80 gr. za kg warzywa, a rok wcześniej - 38 gr. Tak duży wzrost cen zachęcił więc do większych upraw w obecnym, a na rynek wpłynęło też embargo Rosji. "Łatwiej jednak znaleźć nowego odbiorcę na jabłka niż kapustę" - zauważa Strojewska.

Dodatkowo na nadpodaż wpływa fakt, że Polacy coraz mniej przychylnym okiem patrzą na te warzywa i jedzą ich coraz mniej.

Kapusta przegrywa z innymi warzywami - wskazuje ekspertka IERiGŻ. Rośnie spożycie m.in. pomidorów czy zielonych sałat.

Traci też kapusta kwaszona - zamiast niej coraz częściej wybieramy różne mieszane surówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

  • z.. 2015-05-26 16:52:13
    widzę @smoku, że bigos Cię w oczy kole.....przerzuć się na budyń, a ze mnie zejdź.....
  • smoku 2015-05-26 15:41:08
    Czy ty ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ bez pisnia nie mozesz zyc??? mdło saie robi bo pełno cie wszedzie , nie wymadrzaj sie madry głupcu
  • z.. 2015-05-26 15:02:28
    Dopóki się opłaca ... z 1ha to ok 100ton (+)....x 25gr ... oczywiście może być i 40gr....warunek należy mieć zapewniony zbyt...a to już inna bajka.....
    Jeśli się nie ma pewnego rynku zbytu.....spore nakłady i robota bez sensu.....Grad też płata figle....więc konieczne wysokie ubezpieczenie.....bo zostaje tylko sieczka, kiepskiej jakości nikt nie kupi......więc z pólka do chłodni,(żeby nie zwiędła) odpowiednia wielkość główki wybranej odmiany...inna na kwaszenie, inna na gołąbki, inna na surówkę .... Póki są jeszcze smakosze bigosu, czy kapuśniaku...będzie się sadzić...
    no i kochani producenci ETYKA....człowiek to nie tantniś....jak go nie zabije to go wzmocni..... KARENCJA.....
    SMACZNEGO dobra kapusta nie jest zła...:)
  • rybka 2014-11-27 07:32:19
    Bedzie to samo co z czarna porzeczka - dla koneserow,zarówno pod wzgledem ceny jak i wielkosci produkcji,nalezy wejsc w produkt gotowy do spożycia,czyli przetworzony.
  • bobo 2014-11-26 19:31:14
    Smakosz Kapusty, na południu nie stosują chemii do desykacji drzew oliwkowych. U nas rolnicy często robią to z rzepakiem.
  • Smakosz Kapusty 2014-11-26 14:41:24
    mazowsze. niewiele rozumiesz. Przykład: Uważasz, że olej rzepakowy jest gorszy od oliwy z oliwek??? Nic z tych rzeczy! Ale oliwek w Polsce nie uprawia się, tylko rzepak. Niech ludzie jedzą co chcą, ale niech w tym kraju odpowiednie instytucje pełnią swoją misję a nie napędzają kasę obcemu rolnikowi. Dlaczego nie pozwala się na sprzedaż bezpośrednią prosto z gospodarstwa do konsumenta? Co w tym takiego złego, że się zabrania? Klient zweryfikuje dostawcę szybko!
  • mazowsze 2014-11-26 12:26:32
    @Smakosz Kapusty
    Czego chcesz? Ludzie się uczą języków, jeżdżą za granicę, próbują nowych rzeczy, próbują zdrowiej się odżywiać. To nie jest tak, że każdy w mieście dostosuje swoje upodobania do tego co oferuje polski rolnik. To dopiero by była patologia.
  • Smakosz Kapusty 2014-11-26 11:26:06
    Ta właśnie wpływaja na konsumentów media i lansowane przez nie wzorce. Używaj oliwy zamiast olej rzepakowego, jedz egzotyczne ryby, zamiast polskiego karpia, lepszy ryż niz kasza jęczmienna, szamaj rukole, albo roszponke zamiast kiszonek kapusty i ogórków itd, itp. Na wsi kiedyś w zimę wchodziło się z beczka kapusty i beczką ogórków. A dziś??? Komu by się chciało? A później narzekanie, że zbytu nie ma. Suma teo wszystkiego plus oddanie handlu w obce ręce prowadzi do takich właśnie patologii i napędzaniu kasy do kieszeni nie polskich rolników.