PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

"Puls Biznesu": Znikający rolnicy pomagają gospodarce

"Puls Biznesu": Znikający rolnicy pomagają gospodarce

Autor: PAP

Dodano: 18-07-2013 08:38

Tagi:

Przez dekadę z sektora rolniczego ubyło pół miliona pracowników. A ubędzie jeszcze więcej - donosi "Puls Biznesu".



Polska wieś odnotowuje potężny odpływ rąk do pracy. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec pierwszego kwartału 2013 r. w sektorze rolniczym zatrudnionych było 1,82 mln osób. To znaczy, że przez rok z Polski "zniknęło" 84 tys. rolników. Przez całą dekadę polskie rolnictwo skurczyło się o jedną piątą.

- Dzięki coraz nowocześniejszym maszynom do wyprodukowania określonej ilości żywności potrzeba jest coraz mniej rolników. Osoby z tego sektora muszą więc szukać pracy w innych częściach gospodarki lub na emigracji - tłumaczy prof. Jarosław Górniak, ekonomista Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Odpływ siły roboczej z rolnictwa to dobra wiadomość dla gospodarki. Produkcja rolna cierpi na przerost zatrudnienia. Mimo że wydajność pracy w tym sektorze szybko rośnie, to nadal jest bardzo niska. Rolnictwo przechodzi więc kurację odchudzającą, a dodatkowo jest rezerwą siły roboczej dla innych, bardziej potrzebujących rąk do pracy działów gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

  • mir30 2013-11-28 21:27:56
    jakie to dzialy gospodarki potrzebuja rak do pracy jak jest 13% bezrobocie??????????????? chyba rak do pracy jest nadmiar jak miejsc pracy do zaoferownia,,,ale ciemnote wypisuja,,,doliczyc 3 miliony co ucieklo to bezrobocie w polsce 35% jest,,,,statystyki nie obrazuja prawdy,,,,
  • mir30 2013-11-28 21:25:29
    a ta fotografia co ma znaczyc?? auto w trawie,,,to ma byc obraz polskiej wsi?? To obraz polskich rzadow po 89 roku...wyslijcie go do rzadu,,,,to synonim 6 letnich rzadow PO myj...
  • mir30 2013-11-28 21:23:07
    Kraj ma warunki typowo rolniczo-czego ucza na lekcjach geografi w szkole podstawowej,,a z jakas nienawiscia sie niszczy rolnictwo piszac ze jest malo wydajne,,zeby bylo wydajne musi byc stac kupic nawoz i srodki chemiczne...bo jak narazie to gro rolnikow dowozi pieniedzy do gospodarstwa z pracy w Austri,,Czechach,, itd...a tym madrym wydaje sie ze urosnie 10ton z hektara za darmo,,,bez wkladu,,
  • mir30 2013-11-28 21:14:07
    Widac jaka kuracja odchudzajaca tys hektarow tylko sie kosi udajac rolnika i bierze tylko dotacje rolnosrodowiskowe do hektara,,,niczego nie produkujac,,,bo tak wysrubowane normy sa tylko po to by nie produkowac zywnosci,,pojedzcie na peryferyjne tereny,,,to zobaczycie jak panowie prof ekonomisci restrykturyzuja rolnictwo,,,opuszczone wsie,,,gdzie tylko mieszkaja emeryci..a mlodych nie ma bo mieszkaja na zachodzie..a zmiana jest taka ze adwokaci kupuja ziemie od rolnikow i nic nie produkuja tylko kosza na dotacje,,,i mieso itd gnije na polu,,,to jest wasza polityka rolna,,,zalosne,,,
  • daria 2013-07-20 22:34:42
    Przez dekadę polskie rolnictwo skurczyło się o jedną piątą. Czyli za 40 lat rządzący tym krajem osiągną swój cel-nie będzie rolników.
  • JKC 2013-07-20 20:00:06
    Zahamowana wymiana pokoleniowa w gospodarstwach. Dzieci rolników które poczują pracę w mieście bądź za granicą, z dobrodziejstwem letnich urlopów zamiast żniwnej harówki przejmować gospodarstw już nie chcą.
  • Ted 2013-07-20 14:43:21
    Uczony bełkot jak to wszyscy będziemy pracować jako urzędasy to nastąpi idylla i rolnictwo od marksa jest nieefektywne. A kto ten nieszczęśliwy kraj po dwóch wojnach odbudował i pobudował jak nie chłopi?
  • ja 2013-07-18 22:57:42
    Kto może, ten pracuje za granicą - również w rolnictwie. Reszta idzie do pracy za 1200 zł/mc. :(
  • PM 2013-07-18 21:49:13
    POD WARUNKIEM, że nie jest to odpływ za granicę, i w nędzę bezrobocia, Panowie Redaktorzy.
    JAK spełnainy jest ten warunek?