PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Puszcza Białowieska: Ekolodzy chcą, by specjaliści ocenili wycinkę drzew

Puszcza Białowieska: Ekolodzy chcą, by specjaliści ocenili wycinkę drzew Fot. Shutterstock

Działacze Greenpeace i Fundacji Dzika Polska chcą, by specjaliści od ekologii lasu ocenili, czy trwająca w Puszczy Białowieskiej wycinka drzew ma związek z zagrożeniem kornikiem, czy też jej powody są inne.W czwartek po raz trzeci ekolodzy zablokowali pracę ciężkiego sprzętu do wycinki lasu w okolicach Czerlonki w Puszczy Białowieskiej. Mówią, że protestują, "by dać naukowcom czas zbadać legalność wycinki". Na miejscu protestu w okolicach Czerlonki w czwartek jest straż leśna i policja; kilkanaście osób wylegitymowano.

W związku z wycinkami na terenie nadleśnictwa Białowieża i Hajnówka obowiązują zakazy wstępu do lasu.

Marianna Hoszowska z Greenpeace Polska poinformowała PAP, że protestujący uważają, że martwe drzewa są wycinane po to, by leśnicy pozyskali i sprzedali to drewno. Ich zdaniem nie chodzi o walkę z kornikiem, czy poprawę bezpieczeństwa, a tak tłumaczą to leśnicy. Chcą, by sprawę ocenili naukowcy.

Protestujący postulują, by te kwestie rozstrzygnęli niezależni badacze od ekologii lasu, dendrolodzy, specjaliści od martwego drewna. Hoszowska mówiła, że kornik "interesuje się" i żywi żywym drewnem, a nie martwym, dlatego protestujący uważają, że martwe drzewa w puszczy powinny zostać, nie powinno się ich wycinać.

- Jesteśmy w kontakcie z naukowcami zajmujący się m.in. ekologią lasu, trwają rozmowy. Jesteśmy gotowi protestować do ich przyjazdu - powiedziała Hoszowska.

30 maja Rada Gminy Białowieża przyjęła krótkie stanowisko (opublikowano je 2 czerwca), w sprawie zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej; radni opowiedzieli się za tym, by "przynajmniej wszystkie szlaki turystyczne w Puszczy Białowieskiej" były udostępnianie mieszkańcom i turystom. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • ikcomas 2017-06-09 08:35:17
  Tak się składa, że te transporty drewna jadą krajową 19 i nie widziałem żeby były tam zdrowe sztuki, wszystko suche. Co w tym złego, że martwe drewno się pozyskuje? Bardzo dobre rozwiązanie, bo gdyby nie wycinali tych suchych to trzeba by było ciąć zdrowe w innym miejscu i wtedy jest ok tak? Nie rozumiem logiki tych ekologów
 • Leśnik 2017-06-08 22:09:45
  ekolodzy to banda złodziei i zdrajców finansowanych przez Merkel
 • Pele 2017-06-08 22:00:06
  I bardzo dobrze. Pieprzą o korniku i ochronie a jadą co się da i ile się da żeby napchać kieszenie. Szyszko musi odejść. A wszyscy, którzy mu pomagają to śmiecie. I nie gadajcie mi tu już o korniku, bo jak tacy z was ekolodzy to jak się coś w puszczy wycina, to już na pewno nie sadzi się drzewek w rzędzie... a to robi Wasz minister Szyszka...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!