Jak poinformował PAP w środę entomolog z parku dr Krzysztof Frąckiel, w związku z obchodami "roku motyli" tym owadom poświęcona będzie konferencja popularno-naukowa, konkurs plastyczny dla młodzieży ze szkół gmin biebrzańskich, wystawa fotograficzna i ekspozycja muzealna; w połowie roku zostanie też wydany przewodnik "Motyle Biebrzańskiego Parku Narodowego".

Frąckiel podkreślił, że teren Biebrzańskiego Parku Narodowego jest "naprawdę unikatowy" pod względem występowania motyli. Zagęszczenie osobników należących do bardziej popularnych gatunków jest tu często większe niż w innych rejonach kraju, a pojedyncze gatunki mają w okolicach rzeki Biebrzy jedyne siedlisko w Polsce.

Jednym z nich jest motyl nocny - wstęgówka bagienna (Catocala pacta) objęty w Polsce ochroną gatunkową. Motyl ten, zdaniem Frąckiela, od 50 lat nie został znaleziony na innym obszarze Polski i chroniony teren Biebrzy jest jedynym miejscem jego występowania w naszym kraju. Jest to motyl typowo bagienny, bytujący na wierzbie, o szarych przednich skrzydłach, którymi w dzień zakrywa tylne, jaskrawoczerwone skrzydła.

Jak dodał Frąckiel, pod względem badania motyli tereny Biebrzy długo były "białą plamą". Po II wojnie światowej entomolodzy prowadzili badania głównie na południu i zachodzie kraju. Na wschodzie zajmowali się głównie Puszczą Białowieską, która już wtedy była znanym obszarem przyrodniczym i pod względem występowania motyli jest najlepiej przebadanym terenem na wschodzie kraju.

Frąckiel ocenia, że w ciągu 10 lat prowadzenia badań na chronionym obszarze Biebrzy naukowcom udało się oznaczyć 99 spośród 159 gatunków motyli dziennych występujących w Polsce. W sumie w naszym kraju żyje ponad 3 tys. motyli - zdecydowana większość z nich to gatunki nocne, z czego 13 to gatunki prawnie chronione.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!