Program "Szklanka mleka" został wprowadzony w Unii Europejskiej w latach 80. w ramach działań promujących zdrowy styl życia. W Polsce jest on od czterech lat realizowany przez Agencję Rynku Rolnego. Chodzi o to, by dzieci spożywały produkty mleczne - mleko, jogurty, sery i twarogi.

W pierwszych latach realizacji programu za mleko i jego przetwory rodzice częściowo płacili. Od ubiegłego roku produkty te są bezpłatne dla dzieci w szkołach podstawowych.

Program jest finansowany z pieniędzy unijnych oraz krajowych. Jak poinformowała Pawłowska, w 2008 r. UE prawdopodobnie da na ten cel ok. 30 mln zł. Reszta środków pochodzić będzie z Funduszu Promocji Mleka, który wspomaga konsumpcję przetworów mlecznych w przedszkolach i gimnazjach, oraz ze środków ARR. Od września 2007 dopłata ze środków krajowych wyniosła 55 mln zł.

Spożycie mleka w szkołach wzrasta z roku na rok. Do tej pory w ramach programu polskie dzieci wypiły ponad 278 milionów "szklanek mleka".

Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W roku szkolnym 2005-2006 uczestniczyło w nim ok. 5,5 tys. szkół i 760 tys. dzieci, a w roku szkolnym 2006-2007 - 6 tys. szkół i 770 tys. dzieci, czyli około 10 proc. wszystkich szkół w kraju i około 11 proc. uczniów.

W roku 2007/2008 mleko w szkole spożywało już 30 proc. uczniów z 9,8 tys. placówek oświatowych. Największe zainteresowanie programem jest w woj. opolskim, najmniejsze - w małopolskim.

Aby wziąć udział w programie, placówka oświatowa musi zgłosić się do oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego lub do dostawcy, który w ramach programu zaopatruje już w mleko inne szkoły lub przedszkola. Pawłowska poinformowała, że ARR współpracuje obecnie z 305 wnioskodawcami. Są to zarówno producenci mleka, gminy jak i bezpośrednio szkoły.

Pod względem spożycia mleka szkołach, Polska jest na 7. miejscu, wyprzedzają ją niektóre kraje "starej" Unii, ale nasz kraj przoduje wśród nowych członków UE. Spożycie mleka w UE wynosi średnio 350 litrów rocznie na osobę, w Polsce 185 litrów.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!